Logo swiatoze 1 (1) Logo swiatoze 1 (1) Logo swiatoze 1 (1)

Poznaj koszt własnej instalacji fotowoltaicznej

Przenalizowaliśmy oferty instalacji fotowoltaicznych od wielu dostawców. Na tej podstawie przygotowaliśmy porównanie cen. Dowiedz się, jakie przedziały cenowe fotowoltaiki są dopasowane dla Twojego zapotrzebowania.

Poznaj koszt własnej instalacji fotowoltaicznej

Cena systemu fotowoltaicznego będzie uzależniona nie tylko od Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale także od rozwiązań wchodzących w skład instalacji, takich jak:

PV PV PV
Moduły fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne różnią się mocą, wydajnością, techniką wykonania, zastosowanymi technologiami i wyglądem. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko ich moc wyjściowa, ale także prognozowana sprawność – niektóre firmy gwarantują efektywność modułów nawet na poziomie 82% po upływie 30 lat. W naszym konfiguratorze znajdziesz modele, które zyskały uznanie na rynku i zostały wyposażone w rozwiązania zwiększające wydajność ogniw.
Inv Inv Inv
Inwerter
Podczas wyboru falownika, zwróć uwagę na to, czy jest on sieciowy, czy hybrydowy. Jak sama nazwa wskazuje, inwerter sieciowy pracuje jedynie wtedy, gdy ma dostęp do sieci energetycznej. Z kolei model hybrydowy może działać także podczas awarii sieci, jeśli jest połączony z magazynem energii. Gwarancja na falownik pochodzi od jego producenta i najczęściej obejmuje okres 5 lat, jednak niektóre marki zapewniają ją nawet na 10 lat.
Zab Zab Zab
Zabezpieczenia elektryczne
Podstawowe rozwiązania ochronne, takie jak zabezpieczenia AC i DC czy też pełne uziemienie są zapewniane przez większość instalatorów w standardzie, jednak jeśli chcesz wzmocnić bezpieczeństwo Twojej instalacji, możesz wybrać usługi firm oferujących dodatkowe rozwiązania, np. rozłączne zabezpieczenia po stronie AC i DC czy systemy ochrony przeciwpożarowej.
Gwar Gwar Gwar
Gwarancja
Mimo że fotowoltaika to system z żywotnością na poziomie nawet 30 lat warto upewnić się, że jego wszystkie komponenty są objęte odpowiednią gwarancją. Zazwyczaj pochodzi ona od producentów paneli (najczęściej 10 lat) i falownika (najczęściej 5 lat), a w przypadku usługi montażu (najczęściej 2 lata) od instalatorów. Jeśli chcesz zyskać dodatkową pewność, zdecyduj się na rozszerzoną gwarancję obejmującą nawet okres 15 lat.
Obs Obs Obs
Zakres obsługi
O końcowej cenie instalacji fotowoltaicznej zadecydują także dodatkowe usługi oferowane przez danego instalatora. Mowa np. o przyśpieszonym terminie montażu, pomocy w kwestiach formalnych, dodatkowym ubezpieczeniu instalacji czy jej regularnych przeglądach. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i wybierz firmę, która Ci to zapewni.
Mag Mag Mag
Magazyn energii
Autokonsumpcja prądu wytwarzanego przez fotowoltaikę w domach jednorodzinnych zwykle nie przekracza 20-30% w skali roku. Z magazynem energii możesz jednak zwiększyć ją do 58%, a nawet 68%, co pozwoli Ci wykorzystywać nadwyżki jeszcze efektywniej. Zakup magazynu energii to wydatek, który szybko się zwróci oraz zapewni Ci długoterminowe oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne na lata.

Jak dobrać moc
instalacji fotowoltaicznej?

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej wpływa na opłacalność inwestycji i szybkość jej zwrotu. Aby poprawnie oszacować wielkość systemu, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
  • roczne rachunki za energię elektryczną, 
  • lokalizacja miejsca montażu, w tym dostępna powierzchnia na dachu lub gruncie, potencjalne zacienienia i położenie działki względem stron świata,
  • przyszłe potrzeby energetyczne domowników,
  • prognozowany poziom autokonsumpcji.
W naszym narzędziu wyliczamy sugerowaną moc na podstawie podanego przez Ciebie zapotrzebowania kWh lub wysokości rachunków. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli np. dach jest na zachód/wschód, ma zacienienia itd. wówczas wymagana moc może ulec zmianie. Dlatego też warto spotkać z profesjonalnym doradcą energetycznym, który wszystkie te czynniki uwzględni.

Jak dobrać pojemność
magazynu energii?

Magazyn może poprawić poziom autokonsumpcji energii z fotowoltaiki oraz zapewnić niezależność od podwyżek cen energii i przerw w dostawie prądu. Największe korzyści można osiągnąć poprzez wybór urządzenia o pojemności dopasowanej do potrzeb użytkowników. Podczas tego procesu pod uwagę należy wziąć m.in. takie czynniki jak:
  • rodzaj akumulatorów stosowanych w magazynie energii,
  • pojemność użyteczna magazynu,
  • moc instalacji fotowoltaicznej i poziom jej produkcji,
  • zwyczajowe zużycie energii przez domowników (kiedy i ile),
  • system rozliczeń energii z fotowoltaiki, w jakim funkcjonuje instalacja..
W naszym narzędziu dobieramy sugerowaną moc magazynu na podstawie wyliczonej sugerowanej mocy instalacji fotowoltaicznej.  Przyjmujemy, że dobrze dobrana moc magazynu energii to taka, która zwiększy poziom autokonsumpcji do minimum 58% (średnia autokonsumpcja z fotowoltaiką bez magazynu energii to około 20-30%). Dzięki temu zwrot z inwestycji będzie szybszy.
Magazyn energii Magazyn energii Magazyn energii

Na jakie dotacje na fotowoltaikę i magazyn energii można liczyć?

Ok Ok Ok

Mój Prąd 5.0

Dotację na fotowoltaikę i magazyn energii można uzyskać z 5. edycji programu Mój Prąd. W tym przypadku dofinansowanie wyniesie do 7 tys. zł na mikroinstalację i do 16 tys. zł na magazyn energii (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Na sam system fotowoltaiczny (bez innych elementów zwiększających autokonsumpcję energii) przysługuje dotacja w wysokości 6 tys. zł. Moc instalacji PV powinna mieścić w przedziale od 2 do 10 kW, natomiast magazyn energii powinien mieć minimum 2 kWh pojemności. Dokładne warunki przyznawania dofinansowania znajdują się na stronie https://mojprad.gov.pl/.
Ok Ok Ok

Czyste Powietrze

Dotację na instalację fotowoltaiczną w wysokości 6 tys. zł można uzyskać również w programie Czyste Powietrze.

Dopuszczalna moc instalacji objęta dofinansowaniem mieści się w przedziale 2-10 kWp. Głównym warunkiem jest jednak wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła na bardziej ekologiczne urządzenie, np. pompę ciepła czy kocioł olejowy.

Szczegółowe warunki przyznawania dotacji można znaleźć na stronie
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.
Ok Ok Ok

Ulga termomodernizacyjna

Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga dotyczy roku, w którym poniesiono wydatek, ale inwestycja nie musi być ukończona we wskazanym okresie rozliczeniowym. Należy ją jednak sfinalizować w ciągu 3 lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku na ten cel.

Podatnik może odliczyć maksymalnie 53 tys. zł za jeden rok. Od podatku można odliczyć również zakup fotowoltaiki, na który uzyskano częściowe dofinansowanie z innego programu dotacyjnego, pod warunkiem że odliczana kwota nie była finansowana z dotacji.

Przykładowo, jeśli za instalację zapłaciłeś 30 tys. zł, z czego otrzymałeś 6 tys. zł dofinansowania, odliczeniu od ulgi termomodernizacyjnej podlega kwota
24 tys. zł.

Szczegóły ulgi termomodernizacyjnej znajdują się na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/.

Należy pamiętać, że choć większość firm oferujących montaż fotowoltaiki i magazynu energii pomaga w uzyskaniu dotacji, jednak nie może gwarantować ich uzyskania. W naszym narzędziu pokazujemy orientacyjne ceny zarówno z jak i bez dotacji. 

Oblicz moc instalacji fotowoltaicznej i poznaj jej koszt!

Wszystkie prawa zastrzeżone dla SwiatOZE.pl
Narzędzie powstało we współpracy z Columbus Energy S.A