Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Małopolska uchwała antysmogowa wydłużona. Kopciuchy będą zatruwać powietrze do 2024 roku

Małopolska uchwała antysmogowa wydłużona. Kopciuchy będą zatruwać powietrze do 2024 roku

Pomimo sprzeciwu społeczeństwa, Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował, że małopolska uchwała antysmogowa została wydłużona o dwa sezony grzewcze. Mieszkańcy województwa będą mogli ogrzewać domy za pomocą kotłów bezklasowych do maja 2024 roku. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Małopolska uchwała antysmogowa odroczona 

26 września Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował wydłużenie okresu wymiany kotłów bezklasowych. 25 radnych PiS, Solidarnej Polski i PSL zagłosowało za zmianami w małopolskiej uchwale antysmogowej. Chociaż wcześniej proponowano zatrzymanie kopciuchów przez jeden okres grzewczy, ostatecznie radni zdecydowali wydłużyć okres ich wymiany do maja 2024 roku. 

To cofanie walki o czyste powietrze oraz ciche przyzwolenie na spalanie śmieci w domowych kotłach – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Małopolska uchwała antysmogowa weszła w życie w 2017 roku, a wraz z nią zakaz sprzedaży nowych kotłów bezklasowych, które nie spełniają unijnych norm emisyjnych. Zgodnie z założeniem mieszkańcy województwa mieli 5 lat na wymianę źródeł ogrzewania. Rok 2022 miał być ostatnim momentem na wymianę kopciuchów. W następnej kolejności mają być wycofane kotły trzeciej i czwartej klasy. Celem przyjętej uchwały miała być poprawa jakości powietrza na terenie małopolski. 

W Krakowie ludzie żyli najdłużej w Polsce. Mimo że był smog, jak to się mówi, największy w Polsce. Wychowałem się w mieście, które było zasmożone nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdowego człowieka. Bez alergii, bez niczego. Oczywiście, że nadmiar bodźców szkodzi, ale spróbujmy się odizolować od wszystkich szkodliwych bodźców. Umrzemy w ciągu tygodniapowiedział na lipcowym posiedzeniu radny PiS Jan Tadeusz Duda, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego

Radni zagłosowali wbrew mieszkańcom 

W trakcie konsultacji społecznych dot. wydłużenia okresu wymiany kotłów bezklasowych w małopolsce, które trwały do 24 sierpnia, aż 75% głosujących sprzeciwiło się decyzji sejmiku. Dodatkowo, 23 sierpnia Polski Alarm Smogowy przekazał do Urzędu Marszałkowskiego ponad 1300 podpisów sprzeciwiających się odroczeniu uchwały antysmogowej. Pomimo wyraźnego stanowiska mieszkańców województwa o jak najszybszym wycofaniu kopciuchów, radni wydali pozwolenie na zatruwanie powietrza przez kolejne dwa sezony. 

To co wydarzyło się na dzisiejszej sesji Sejmiku zasługuje na miano skandalu. Radni PiS oraz PSL zupełnie zignorowali głos opinii publicznej i wyniki konsultacji i w ostatniej chwili dołożyli nam kolejny sezon grzewczy z “kopciuchami”komentuje Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego

Władze dają ciche przyzwolenie na palenie śmieciami 

Zdaniem przedstawicieli Polskiego Alarmu Smogowego, odroczenie uchwały antysmogowej nie rozwiązuje żadnego problemu, którym zasłania się Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego. 

Oznacza to [wydłużenie małopolskiej uchwały antysmogowej – przyp. red.] również zwiększone ryzyko, że przez kolejne sezony grzewcze w tego typu kotłach spalane będą śmieci, ponieważ to właśnie w „kopciuchu” da się spalić “wszystko”. Przyjęta dziś zmiana zwiększa ryzyko, że tej i kolejnej zimy będziemy oddychać bardzo zanieczyszczonym powietrzem – co przełoży się na choroby i zgony. Odpowiedzialność za to będzie ponosić Zarząd Województwa oraz Radni PiS i PSL, którzy głosowali za zmianą uchwały dodaje Anna Dworakowska. 

Czym będą oddychać Małopolanie?

Kocioł bezklasowy może emitować nawet do 800 mg pyłu na m3 dymu. W przypadku kotłów węglowych dopuszczonych jako źródło ogrzewania przez uchwałę antysmogową ta ilość spada do 40 mg/m3. A mowa o emisjach zakładających spalanie węgla, nie odpadów.

Małopolska to jeden regionów z najgorszą jakością powietrza w całej Polsce i Europie. Stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu zostały w 2021 roku przekroczone we wszystkich stacjach w regionie. Najgorzej było w Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej i Nowym Targu, gdzie przekroczenia sięgały 1000%. 

Źródło: mat. prasowy 

Fot. główna: Andrzej Kamiński/Wikimedia Commons

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.