Posprzątaj szafę i podziel się z innymi #4

Święta i zbliżający się Nowy Rok sprawiają, że, pomimo natłoku obowiązków, postanawiamy wziąć się za generalne porządki. Poza odkurzaniem i wymianą zasłon najczęściej sięgamy do naszej szafy. W końcu to w niej gromadzimy mnóstwo rzeczy, z nadzieją, że „jeszcze schudnę”, „może się przyda”, „może będzie na mnie dobrze leżeć”… Jeżeli jednak zamierzamy odświeżyć swoją garderobę i pozbyć się ubrań, które już do nas nie pasują, warto zrobić to z głową. A niepotrzebne rzeczy przekazać osobom, które ich potrzebują.

Jak rozsądnie posprzątać szafę?

Znasz metodę KonMari? Opracowała ją japońska autorka i organizatorka, Marie Kondo, aby pomóc innym w uporządkowaniu swojej przestrzeni. Jeśli nie lubisz sprzątać, nie wiesz, jak się za to zabrać, jesteś osobą niezdecydowaną, lub po prostu chcesz wprowadzić nieco kreatywności do swojego mieszkania, porady Marie Kondo są właśnie dla ciebie!

Fotowoltaika od Columbus Energy

Krok 1. Wyjmij wszystko ze swojej szafy 

Tak, dokładnie – wszystko. Spodnie, bluzki, spódnice, sukienki. Wyrzuć wszystko na łóżko lub środek pokoju.

Krok 2. Zbierz pozostałe ubrania 

Czasem zostawiamy płaszcze czy szaliki w szafkach przedpokoju, lub innych miejscach domu. Zrób przegląd pozostałych pomieszczeń i zobacz, czy nie gromadzą się tam ubrania, na które nie zwracałaś uwagi. Dorzuć je do swojego stosu z szafy:

 • ubrania sezonowe, np. szorty czy peleryny przeciwdeszczowe,
 • płaszcze wiosenne i jesienne, kurtki zimowe,
 • bielizna,
 • stroje na specjalną okazję,
 • ubranie, w którym chodzisz do pracy, np. garsonki,
 • szaliki, czapki, chusty, rękawiczki,
 • odzież sportowa,
 • piżamy.

Krok 3. Zrób uważny przegląd ubrań

Podziel ubrania na trzy kategorie:

 • te, w których często chodzisz, i w których dobrze się czujesz. Pamiętaj, że odzież ma sprawiać, że czujesz się dobrze sam ze sobą i być dla ciebie komfortowa. Te ubrania od razu trafiają z powrotem do szafy;
 • te, co do których masz wątpliwości. Lubisz je, ale nie chodzisz w nich często. Odłóż je na osobny stos;
 • te, których nie lubisz, i których nie nosisz. Do tej kategorii zalicz także te elementy garderoby, o których myślisz „założę to, jak schudnę”. Spakuj ubrania do kartonu i pozbądź się ich w dobry, przyjazny dla środowiska i świata sposób.

Krok 4. Zajmij się ubraniami, co do których masz wątpliwości

Stań przed lustrem i przymierz je. Dlaczego ich nie nosisz? Może już z nich wyrosłeś, a może nie pasują do twojego typu urody? Zamiast zastanawiać się, jak wyglądasz w tych ubraniach – pomyśl, jak się w nich czujesz. To pomoże ci zdecydować, gdzie trafią – do szafy, czy do kartonu.

Krok 5. Uporządkuj przestrzeń szafy

Zagospodaruj ją według swojego gustu. Możesz ułożyć ubrania w dowolnej konfiguracji – według kolorów, pór roku, rodzajów odzieży itd. Miłej zabawy!

W podobny sposób postępuj z obuwiem. 

Gdzie oddać używaną odzież?

Na początek warto zastanowić się, czy w naszym otoczeniu nie ma kogoś, kto ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na zakup nowych ubrań, a bardzo ich potrzebuje. A może ktoś z twoich przyjaciół zna taką osobę? Podobne ogłoszenia możesz znaleźć na grupach facebookowych (np. grupa Oddam za darmo). 

Jednak jeśli wolisz przekazać odzież do zorganizowanych stowarzyszeń, przygotowaliśmy dla ciebie listę miejsc (stacjonarnych i nie tylko), do których możesz zanieść lub wysłać ubrania:

 1. Gminne Ośrodki Pomocy Rodzinie, Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie – instytucje pomocy społecznej znajdują się niemal w każdej gminie. W swoich biurach i magazynach przyjmują zarówno odzież, jak i meble czy sprzęt gospodarstwa domowego. Rzeczy należy dostarczyć we własnym zakresie.
 1. Allegro Charytatywniserwis bardzo dobrze znany każdemu z nas. Tym razem Allegro przyłącza się do zbiórek na cele charytatywne. Wystawiamy na aukcję dowolną rzecz, a pieniądze osoby, która wygra licytację, trafiają na konto osoby potrzebującej.
 1. Uwaga, śmieciarka jedzie! – liczne grupy na Facebooku, skierowane do mieszkańców różnych części Polski. Najlepiej szukać lokalnej grupy w naszej okolicy. Istnieje możliwość wymiany lub przekazania niepotrzebnych nam rzeczy fundacjom, organizacjom, czy osobom potrzebującym.
 1. Ciuchowiskopodczas wydarzenia możemy oddać ubrania osobom w gorszej sytuacji finansowej, lecz także znaleźć coś dla siebie. Ciuchowisko działa tylko w Warszawie i Krakowie.
 1. Pomaganie przez Ubranieidealna opcja dla tych, którzy cenią wygodę. Aby pomóc, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Po utworzeniu konta na stronie organizacji aktywujemy link i wybieramy „Zamów worek”. W przeciągu 5 dni otrzymujemy listownie worek, do którego, zgodnie z instrukcją dostępną na stronie, pakujemy ubrania. Następnie ustalamy dogodny dla nas dzień, w którym przyjedzie kurier, aby bezpłatnie odebrać paczkę. Dodatkowo, na stronie organizacji znajduje się lista fundacji, które możemy wesprzeć. 
 1. Ubrania do Oddaniaw tym przypadku również kurier odbierze od nas ubrania w jednym z punktów, które możemy znaleźć na stronie organizacji. Musimy je tylko spakować do odpowiednich kartonów, zgodnie z instrukcją. 
 1. Kontenery PCKna pewno kojarzysz kontenery na ubrania, ustawione na polskich osiedlach. Polski Czerwony Krzyż co prawda nie zawsze przekazuje odzież bezpośrednio potrzebującym, lecz przetwarza ją lub sprzedaje. Pozyskane w ten sposób pieniądze przekazuje na cele charytatywne. Pamiętajmy jednak, że prywatne firmy dostrzegły możliwość łatwego zysku, podszywając się pod PCK. Dlatego, przed wrzuceniem naszych ubrań do kontenera, warto sprawdzić jego wiarygodność na stronie organizacji humanitarnej. Po wybraniu województwa pojawia się lista punktów zbiórki. 

Poza organizacjami i miejscami wskazanymi przez nas istnieje wiele innych zbiórek i organizacji – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Jeżeli żadna z powyższych opcji nie wydaje ci się wygodna, zachęcamy do poszukiwań we własnym zakresie i dzielenia się z innymi w komentarzach.

W końcu warto pomagać w każdy możliwy sposób!