Rośliny, które najlepiej odstraszają komary

Lato jest porą wzmożonej aktywności komarów. Większość z nas próbuje chronić się przed nimi preparatami chemicznymi, takimi jak świece, spraye, lampy czy klejące spirale. Istnieją jednak naturalne metody odstraszania owadów. 

Domowy olejek eteryczny

Jak podkreśla Sebastian Kuliś, autor bloga Roślinne Porady, komary nie lubią zapachu cytrusów, a więc pomarańczy, grejpfrutów, cytryn i trawy cytrynowej. Powszechnym sposobem na pozbycie się owadów jest rozpylenie olejku eterycznego. Można go przygotować samodzielnie. Wystarczy, że skórki cytrusów zalejemy niewielką ilością gorącej wody. Po kilku godzinach powstałą esencję przelewamy do zraszacza i spryskujemy bezpośrednio skórę lub wnętrze pomieszczenia.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pomoc z natury

Na insekty skutecznie działają także rośliny doniczkowe i ogrodowe, takie jak lawenda, komarzyca, kocimiętka, bodziszek korzeniasty i pelargonia pachnąca. Wydzielają one naturalne olejki eteryczne, dlatego warto posadzić je w ogrodzie lub okolicach tarasu. 

Nie tylko cytrusy

W walce z komarami pomocne okazują się również zioła, takie jak bazylia, rozmaryn, tymianek, mięta i oregano. 

Jeżeli mamy je w domu, to warto trzymać się blisko nich i co jakiś czas głaskać lub potrząsać, żeby uwalniały swój zapach. Można też urwać listek i natrzeć nim kark, ręce i nogi. Z liści ziół da się też zrobić napar – wystarczy je pokroić, zalać gorącą wodą, a następnie rozpylić przy użyciu spryskiwacza – radzi Sebastian Kuliś. 

Źródło: noizz.pl, poradnikogrodniczy.pl