Rozpoczyna się budowa największej farmy wiatrowej w Rosji

Nowy obiekt powstaje w leżącym na południu Federacji Rosyjskiej kraju stawropolskim, na terenie północnego Kaukazu. Jest to kolejny element realizowanego przez lokalne władze planu dywersyfikacji źródeł energii elektrycznej oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu przy wykorzystaniu federalnego programu rozwoju OZE.

Obecnie to właśnie na południu Rosji, w okręgach administracyjnych położonych na terenie Kaukazu, OZE rozwija się najszybciej. Wynika to między innymi z korzystnych uwarunkowań pogodowych, takich jak duża ilość dni słonecznych oraz obecność odpowiednio silnych i częstych wiatrów. Za najatrakcyjniejsze dla inwestorów uznaje się enklawę Adygei oraz kraj stawropolski i kraj krasnodarski.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sam proces zmian w strukturze miksu energetycznego Federacji nabiera coraz szybszego tempa. Niektóre podpisywane w 2018 r. umowy właśnie wchodzą we wstępny etap realizacji.

16 kwietnia 2019 Spółka Novawind, część państwowego giganta RosAtom, poinformowała o zakończeniu etapu  projektowego budowy elektrowni wiatrowej w rejonie koczubejewskim. Spółka przejęła też teren, na którym docelowo obiekt ma powstać, i zabezpieczyła środki niezbędne do jego realizacji. Potwierdzono uzyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń ze strony władz lokalnych i przekazano przedsięwzięcie do rozpatrzenia władzom federalnym.

Zgodnie z powyższą informacją oczekuje się już tylko na pozytywne stanowisko GosEkspertizy, federalnego organu nadzoru opiniującego inwestycje z udziałem środków publicznych. Novawind najwyraźniej nie spodziewa się w tym zakresie komplikacji, ponieważ podczas zakończonego niedawno forum „AtomEkspo 2019” jeden z dyrektorów spółki, Aleksandr Korczagin, przekazał lokalnym dziennikarzom informację, że fizyczne prace budowlane rozpoczną się na pewno w tym roku,  a nowa inwestycja jest dla niego priorytetem.

Media rosyjskie podały, że zgodnie z dokumentacją, będzie to największy tego typu obiekt w Rosji. Inwestor zapowiada, że moc nowej farmy wiatrowej wyniesie 210 MW, co faktycznie pozwoli zająć mu pozycję krajowego lidera pod tym względem. Novawind zapowiedziało też, że farma będzie miała układ liniowy, a turbiny będą położone wzdłuż jednej z dróg szybkiego ruchu w rejonie.

Spółka Novawind jest uważana za jedną z wiodących w obszarze generacji wiatrowej na rynku rosyjskim i stale umacnia swoją pozycję. Również w czasie „AtomEkspo” przedstawiciele firmy oświadczyli, że w sierpniu bieżącego roku ma zostać oddana do użytku jeszcze jedna elektrownia wiatrowa, tym razem o mocy 150 MW. Ten obiekt powstaje na terenie Adygei. Umowa na jej budowę została podpisana podczas zeszłorocznego szczytu ekonomicznego w Soczi, w lutym 2018 roku. Duży udział w rynkowym sukcesie Novawind ma jego status podmiotu zależnego od RosAtomu. Kontrolowany przez państwo „atomowy holding” posiada bogate zaplecze finansowe i technologiczne oraz niezbędny dla inwestycji energetycznych „know-how”.