Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świąteczna świeca DIY – domowy przepis #8

ekoświęta

Świąteczna świeca DIY – domowy przepis #8

Pachnące cynamonem i goździkiem, a może pieprzem i pomarańczą? Świecę o dowolnym zapachu możesz przygotować dla bliskich na prezent oraz zapalić przy wspólnym stole. Projektowanie i wykonanie świecy może sprawić wielką frajdę każdemu, kto uwielbia projekty DIY i less waste, bo do wyrobu świeczki możemy użyć ekologicznych i naturalnych składników.

B1
Reklama

W świetle świec doświadczymy nie tylko unikatowego klimatu podczas świątecznych wieczorów, ale i zabezpieczymy się przed brakiem światła w wypadku awarii sieci energetycznej. Znacznie przeciążonej pracą elektroniki w czasie zimowych biesiad 🙂

Lista składników

 • sznurek: bawełniany, jutowy lub konopny
 • wosk: sojowy (100% wegański) lub pszczeli albo stare świece, z których uzyskamy nową masę (ale bądźmy czujni, z jakiego są surowca)
 • blaszki do knotów (małe blaszki, które można wyjąć ze starych świec lub zamówić nowe same, lub z knotem), ale nie są konieczne
 • olejek eteryczny (o ulubionym zapachu)
 • garnki lub specjalny topielnik do parafiny (można go kupić w sieci za cenę 12 złotych)
 • ziarna kawy, laska cynamonu, gwiazdka anyżu, czy gałązka lawendy
 • szklany pojemnik albo gliniane naczynie lub mniejsze pojemniki, z których wyjmiemy świeczki (rozmiar i wygląd zależą od naszej inwencji)
Wosk sojowy przed rozpuszczeniem

Dwa sposoby na zrobienie świeczek

Pierwszy ze sposobów polega na stworzeniu świeczki w szkle. Przygotuj swoje naczynie – może to być szklany pojemnik po zużytej świeczce lub inne, dowolne szklane naczynie. Jeśli wybierzesz szkło, świeca zyska elegancki wygląd i będzie mogła palić się bezpiecznie bez dodatkowych zabezpieczeń. Oczywiście możemy dorzucić do pojemnika laskę cynamonu, czy ziarna kawy.

Reklama

Drugą opcją jest przelanie ciepłego wosku do plastikowego, czy silikonowego opakowania (pojemniczka na lód) i wyjęcie sklęsłej, uformowanej masy po jej częściowym stwardnieniu, czyli po około 25-35 minutach. W tym sposobie można również użyć ziaren kawy, goździków lub ziół. W ten sposób możemy zrobić całą gamę różnych świeczek w stylu tealight, ale i większych, w których umieścimy różne aromaty. Wyjętą świecę można ozdabiać, np. przewiązując ją sznurkiem i suszonym kwiatem.

Wykonanie

 1. Najpierw musimy roztopić nasz wosk lub stare świece. Do tego celu użyj topielnika lub jednego garnka, albo umieść mały rondelek w większym garnku z wodą, aby uniknąć rozlania wosku po domu. Wybierz rondelek, którego nie będzie Ci żal ubrudzić.
 1. Roztapiaj wosk na małym (najmniejszym) ogniu. Mieszaj masę, aż się rozpuści.
 1. Dodaj do wosku kilka kropli ulubionego olejku eterycznego lub mieszankę różnych.
 1. Włóż blaszkę do knotów w swoim pojemniku i przyklej ją w pojemniku, a następnie włóż knot. Jeżeli nie masz blaszki, przyklej kroplą wosku knot do dna.
 1. Kiedy będziemy wlewać ciepły wosk do szkła, nasz knot możemy przytrzymywać szczypcami, aby pozostał w pionie, lub przywiązać go do drewnianego patyczka. Knot, czyli nasz sznurek, musi wystawać ponad poziom masy.
ZxKVCnFxBWfIn0H57x6SSnoOYg1UHYIon2kbJNwNI18SqVCto jEssIoTXjCYlb0B9HsmzV7mZoWmeljfUO2RWc kU6uIy 9Tb8acOTWNmkeYpnnPgqccs8tCOtqNl5xfvCxiWE
 1. Kiedy masa trochę zastygnie, przycinamy knot i czekamy – projekt będzie gotowy po około godzinie, wtedy masa zastyga całkowicie.

Powodzenia!

tessa wilson mdZySNoGBNA unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.