Symboliczny grosz za m² dziennie – Poznań idzie na rękę właścicielom ogródków kawiarnianych

Cena, którą właściciele ogródków kawiarnianych w Poznaniu będą musieli uiścić za prowadzenie biznesu na powietrzu, będzie do końca czerwca symboliczna. Zarząd Dróg Miejskich ustalił kwotę – to zaledwie grosz za metr kwadratowy dziennie. 

Poznański magistrat poinformował właścicieli, że opłaty dotyczą ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych zlokalizowanych w pasach drogowych. Niskie opłaty ucieszą też właścicieli ogródków na Starym Rynku – wprowadza je Estrada Poznańska. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Właściciele barów, kawiarni i restauracji chcący prowadzić taką działalność, mogą skorzystać z preferencyjnych stawek. Do 30 czerwca będą płacić dziennie za metr kwadratowy symboliczny 1 grosz. Po tym okresie, do końca sezonu, czyli 31 października będzie to połowa obowiązującej kwoty – od 20 do 50 groszy, w zależności od strefy”podał Urząd Miasta Poznania.

Ukłon w stronę restauratorów

Opłata ma wesprzeć przedsiębiorców i pomóc im wyjść z kryzysu po pandemii. Ogródki gastronomiczne to w tej chwili szansa dla restauratorów – zwiększają one liczbę miejsc dla gości i są zgodne z warunkami sanitarnymi. 

Obniżone opłaty to nie jedyny ukłon w stronę restauratorów, chcących zakładać ogródki gastronomiczne. Obowiązywać ich będą też inne preferencyjne zasady, np. możliwość poszerzenia ogródka przed lokalem lub umiejscowienie go w innej lokalizacji – z oferty tej mogą skorzystać np. właściciele barów, kawiarni i restauracji, którzy nie mogą wygospodarować miejsca na ogródek w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu” – informuje dalej magistrat.

Źródło: PAP