Włochy: nauka o klimacie obowiązkowa od września

Włochy: nauka o klimacie obowiązkowa od września

Matematyka, historia, biologia, WF i… nauka o klimacie. Włochy jako pierwszy kraj na świecie wprowadziły obowiązkowy przedmiot, aby nauczać dzieci i młodzież o przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia.

Obowiązkowa edukacja o klimacie

Rząd Włoch wydał ważną i postępową decyzję. Na mocy dekretu we wszystkich włoskich szkołach zostanie wprowadzony przedmiot dotyczący zmian klimatycznych. Nauka o globalnym ociepleniu i zjawiskach z nim powiązanych rozpocznie się w nadchodzącym roku szkolnym, czyli od września 2021 r.

Bez szybszego postępu w edukacji nie będzie szans na osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. powiedział Lorenzo Fioramonti,  minister edukacji w 2019 r., aktualnie członek formacji Green Italia – Verdi Europei oraz antykorupcyjnego i ekologicznego ruchu Pięciu Gwiazd.

Fioramonti chce, aby włoski system edukacji w centrum zainteresowania umieścił kwestie społeczne i środowiskowe. We wrześniu 2020 r. Fioramonti zachęcał uczniów do opuszczania szkolnych zajęć na rzecz udziału w protestach klimatycznych.

Nauka i środowisko

Włoskie Ministerstwo Edukacji opracuje program nauczania z pomocą naukowców, aby przekazywana wiedza była poparta wszechstronnymi argumentami. Uczniowie w wieku od 6 do 19 r.ż. będą uczestniczyć w zajęciach raz na tydzień. Głównym celem wprowadzenia edukacji o kryzysie klimatu, jest podniesienie świadomości i przygotowanie młodzieży na niepewną przyszłość klimatyczną. 

Cukier, krzyż i Greta Thunberg

Fioramonti niedawno zaapelował do szkół o usunięcie wszystkich krucyfiksów ze szkolnych sal, aby uczynić je przyjaznymi także dla niewierzących.

Rząd Włoch przedstawił też w parlamencie projekt budżetu, obejmujący opodatkowanie zarówno słodkich napojów, jak i tworzyw sztucznych. Idee zrównoważonego rozwoju, które zostaną wdrożone we Włoszech powstały z inspiracji Gretą Thunberg – dodaje Fioramonti.

Czy doczekamy się podobnego rozporządzenia w Polsce? Polacy już pozwali rząd za brak reakcji na kryzys klimatyczny.

źródło: brightvibes.com