Zmiany klimatu utrwalone na fotografiach

Zmiany klimatu utrwalone na fotografiach

Co roku Królewskie Towarzystwo Fotograficzne (Royal Photographic Society) w ramach konkursu Science Photographer of the Year wyróżnia najlepsze zdjęcia naukowe. Po raz pierwszy do konkursu włączona została kategoria klimat.

Dla profesjonalistów i amatorów

W ramach konkursu nagradzane są najlepsze fotografie naukowe oraz te, które pokazują niezwykłe historie związane z badaniami mającymi wpływ na nasze codzienne życie. Te zdjęcia prowokują użytkowników do zatrzymania się i zastanowienia nad globalnymi problemami. Do konkursu może zgłosić się każdy bez względu na wiek, stopień naukowy czy doświadczenie fotograficzne. W tym roku pojawiła się nowa kategoria – zmiany klimatu, która została jednocześnie tematem przewodnim. Do konkursu wpłynęło ponad 1200 zdjęć od pasjonatów i profesjonalistów. Nagrodzone fotografie można oglądać na wystawie w Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze.

Zauważalne skutki zmian klimatycznych

Pierwsze miejsce w kategorii klimat zajęła fotografia „Biegun Północny pod wodą” autorstwa Sue Flood.

Rosnące temperatury powodują gwałtowne topnienie lodu na biegunach. Ten geograficzny biegun północny stoi w wodzie, podczas gdy lód morski, na którym się znajduje, topi się i rozpada. Topnienie lodu polarnego jest wyraźnym skutkiem zmian klimatycznych, a jego utrata również pogarsza problem czytamy w opisie.

Wśród wyróżnionych prac jest też zdjęcie Wojciecha Nawrockiego fotografa z Polski. Praca „Blaknięcie koralowca” to przykład fotografii reportażowej. Zostało wykonane w Egipcie, w Morzu Czerwonym 7 października 2012 roku i dokumentuje negatywny i postępujący proces blaknięcia koralowców. W konkursie jest też inny polski akcent. To zdjęcie „Elektrownia węgla brunatnego” wykonane niedaleko Bełchatowa. Jest autorem jest Rasmus Degnbol. Na fotografii widzimy pola odpadów węglowych wraz z górującymi kominami kopalni.

Ten konkurs pokazuje, że za pomocą zdjęć utrwalamy nie tylko ważne chwile czy ładne widoki i krajobrazy. Są one nośnikiem istotnych tematów. Pokazują straszne skutki zmian klimatycznych – wyschniętą ziemię, zalane miasta, topniejące lodowce. Przez setki lat to ludzie „zapracowali” na te zmiany. Czy są nieodwracalne? 

Zdjęcia można obejrzeć na stronie muzeum.

źródło: scienceandindustrymuseum.org.uk, fot. North Pole Under Water by Sue Flood FRPS