Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

7 nowych gatunków ptaków pod ochroną. Nadchodzi zmiana rozporządzenia ws.ustalenia gatunków zwierząt łownych

7 nowych gatunków ptaków pod ochroną. Nadchodzi zmiana rozporządzenia ws.ustalenia gatunków zwierząt łownych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma w planach zmianę rozporządzenia w sprawie ustalenia gatunków zwierząt łownych. Na siedem gatunków ptaków nie będzie już można polować. Co to za gatunki?

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Chroniona siódemka

Jedną z naczelnych zasad i ról łowiectwa jest ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę rozporządzenia w sprawie ustalenia gatunków zwierząt łownych. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych.  

Nowelizacja przepisów rozporządzenia wynika z braku uzasadnienia prowadzenia polowań na siedem gatunków ptaków łownych:

  • jarząbka (Tetrastes bonasia),  
  • krzyżówki (Anas platyrhynchos),  
  • cyraneczki (Anas crecca),  
  • głowienki (Aythya ferina),  
  • czernicy (Aythya fuligula),  
  • słonki (Scolopax rusticola),  
  • łyski (Fulica atra).

Powyższe ptaki nie wykazują przegęszczenia populacji, które wymagałoby redukcji jej liczebności. W odniesieniu do niektórych gatunków zauważalny jest także spadek ich liczebności, co potwierdza opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody w sprawie przepisów dotyczących polowań na ptaki w Polsce.

– Przyroda jest dobrem wspólnym. Obecna forma łowiectwa w obszarze polowań na ptaki wiąże się nierzadko z łamaniem prawa – podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. – Podczas polowań dochodzi do rozbijania i degradacji ostatnich enklaw bioróżnorodności w kraju. Są to np. otuliny parków narodowych i rezerwatów oraz ptasie obszary chronione Natura 2000. Dodatkowo warunki, w których odbywają się polowania doprowadzają do powtarzających się przypadków zabijania i ranienia wielu gatunków chronionych. Populacja wielu ptaków spada, jaki ważny interes społeczny przemawia za tym, żeby te polowania utrzymywać?

Polowania są również zbędne w sytuacji, w której zwiększa się populacja wskazanych gatunków. Objęte projektem rozporządzenia gatunki nie wywołują negatywnych skutków ekonomicznych, czy też przyrodniczych, nie powodują też szkód w uprawach i płodach rolnych. 

Zobacz też: Chcą strzelać do dzików, chociaż to nie działa. Jak eksperci oceniają projekt Ministerstwa Rolnictwa ws. zapobiegania ASF?

Kto nie chce reformy łowiectwa?

Trzeba tu dodać, że zakaz polowania na wymienione wyżej gatunki ptaków to część forsowanej przez resort klimatu, na czele z wiceministrem Dorożałą, reformy łowiectwa, z którą zdecydowanie nie zgadza się środowisko myśliwych. W sukurs łowczym przyszły organizacje rolnicze, zwracające uwagę na obawy rolników, że reforma miałaby doprowadzić do obniżenia poziomu ochrony upraw przed dzikimi zwierzętami, które wyrządzają w nich szkody. Ponadto, środowisko rolnicze wskazuje na to, że ograniczanie polowań będzie skutkowało uszczupleniem dochodów kół łowieckich, a to oznacza jeszcze mniej pieniędzy na rekompensaty za szkody gospodarcze wyrządzone przez dziko żyjącą zwierzynę.

Czytaj też: Nadziewa swoje ofiary na pal. To srokosz – mały, uroczy i niezwykle brutalny ptak

Źródło: gov.pl, agropolska.pl

Fot.: Canva (tilzit /Getty Images)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.