Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekosystem w słoiku

ekosystemwsloiku

Ekosystem w słoiku

Jeśli starasz się dbać o naszą planetę i chcesz się tym dzielić z innymi – ekosystem w słoiku jest idealny dla ciebie. Możesz zrobić go na prezent albo zorganizować zabawę w robienie takich ekosystemów na przykład na urodzinach.

Reklama

Ekosystem, czyli co takiego?

Ekosystem to taki układ ekologiczny. Zestawienie organizmów z miejscem, w którym żyją. Ich połączenia. Następuje tam przepływ energii i obieg materii. Taki ich dom. Cała nasza natura składa się z ekosystemów.  Są ekosystemy leśne, ekosystemy wodne, a łąka i pole tworzą agroekosystem. I ty możesz stworzyć swój własny „słoikowy” ekosystem. Pamiętaj, żeby rośliny dobrać tak, żeby miały podobne potrzeby. Wtedy będzie im się dobrze razem żyło.

Co będzie potrzebne?

Do zrobienia samemu ekosystemu będzie potrzebny słoik lub inne przeźroczysty i szczelny szklany pojemnik. Możesz wybrać taki o fantazyjnym kształcie, tylko pamiętaj, żeby dało się tam wkładać kolejne elementy. Niezbędny będzie też czysty żwirek lub piasek, aktywny węgiel i trochę zwykłej ziemi do kwiatków. Rośliny możesz wybrać według swoich upodobań. Najlepsze będą takie, które nie rosną zbyt szybko. Do zielonego słoika nadają się małe paprotki, bluszcze, a nawet mini storczyki. Możesz też dołożyć wybrane przez siebie dodatki: ulubione kamyki lub muszelki, mech, kawałek kory lub gałązki. Ogranicza cię tylko wyobraźnia!

Wykonanie

Przy wykonaniu swojego malutkiego ekosystemu musisz pamiętać o kolejności. Najpierw wyparz słoik. Możesz o to poprosić kogoś dorosłego. Później nasyp warstwę żwirku lub piasku. Kiedy już to zrobisz, nadejdzie kolej na cienką warstwę aktywnego węgla. Następna w kolejności jest ziemia do kwiatków. Jeśli masz tyle miejsca, możesz z niej utworzyć pagórki i doliny. Zaplanuj, w których miejscach chcesz posadzić rośliny i tam za pomocą łyżki zrób małe wgłębienia. W dołki delikatnie wkładaj sadzonki i ich korzenie zasyp ziemią. Teraz czas na dekorację: układaj mech, kamyczki, muszelki i co tylko zapragniesz! Kiedy wszystko będzie już gotowe, czas na podlewanie. Najlepiej zrobić to zakraplaczem – 10 ml wody rozlać po kropelce we wszystkich miejscach. Te 10 ml to ilość na słoik o pojemności dwóch litrów.  Jeśli wody na ściankach zacznie się osadzać za dużo (będzie spływać), wystarczy otworzyć słoik na dwie godziny. Jeśli zaś będzie jej za mało (nie pojawią się kropelki na ściankach), trzeba dolać kilka kropel.

A później…

Możesz się już cieszyć piękną ozdobą. Nie wymaga ona twojej opieki. Na początku możesz obserwować, czy wszystko zostało zrobione tak jak trzeba: pojawiają się kropelki na ściankach, nic nie pleśnieje, słońca nie jest za dużo ani za mało. Jeśli wszystko jest w porządku, nie musisz zajmować się ekosystemem. On zatroszczy się o siebie sam.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.