Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Segregacja śmieci – zasady

segregacja śmieci

Segregacja śmieci – zasady

Czy wiesz, że plastikowa butelka potrzebuje ponad 500 lat, aby rozłożyć się w środowisku naturalnym? Tylko 9% plastikowych odpadów w skali świata jest poddawany procesowi recyklingu. Właśnie dlatego, segregacja śmieci jest tak ważna. Dzięki niej śmieci mogą łatwiej trafić do kolejnego etapu, czyli zostać poddane recyklingowi. 

Reklama

Czy warto segregować śmieci?

Argument, że ludzkie życie jest zbyt krótkie, żebyśmy poznali wszystkie konsekwencje zaśmiecenia planety, nie jest słuszny. Już teraz odczuwamy je na skutek emisji gazów cieplarnianych, a zwierzęta cierpią, nieświadomie zjadając wyrzucane śmieci. Aby dostrzec zalety segregacji śmieci, warto zastanowić się, co zostawimy po sobie na świecie. Czy na pewno chcemy zostawić przyszłym pokoleniom zanieczyszczoną Ziemię?

Jak segregować śmieci?

Poznaj zasady segregacji śmieci obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku. 

Do niebieskiego pojemnika można wrzucić wszystko, co papierowe: makulaturę, książki, zeszyty, drukowane kartki, tekturę i papierowe torebki. Należy pamiętać jednak, że odpady zabrudzone, nie nadaje się do tego zbiornika. Zużyte chusteczki i kartony pokryte folią, na przykład takie po mleku czy soku, także nie mogą tutaj trafić.

Pojemnik zielony to szkło. Słoiki i butelki muszą być pozbawione zakrętek i umyte. Jednak nie wolno wrzucać tu żarówek, szyb, ekranów, luster ani zniczy z woskiem. One nie nadają się przetworzenia.

Pojemnik żółty przeznaczony jest na plastik i metale. Można wrzucać tu plastikowe butelki – oczywiście zgniecione, nakrętki, metalowe puszki, opakowania po środkach czystości, wszelkie folie i reklamówki, folię aluminiową, plastikowe zabawki, złom i styropian.

Pojemnik w brązowym kolorze oznacza miejsce na odpady poddawane biodegradacji, czyli takie, które same mogą się w krótkim czasie rozłożyć. Do nich należą resztki jedzenia, trawa, liście czy kwiaty. Nie wolno tam jednak wrzucać ziemi, kości, mięsa, tłuszczów zwierzęcych, ani impregnowanego drewna i płyt wiórowych.

Istnieje jeszcze pojemnik czarny na odpady zmieszane. Wszystko to, co nie nadaje się do żadnej kategorii segregacji, wrzucamy do tego pojemnika. Warto wiedzieć, że wszelkie baterie i zużyte przedmioty elektroniczne nie nadają się do wyrzucania do zwykłych śmieci. Należy je oddać do specjalnego punktu elektrośmieci, który często znajduje w markecie albo centrum handlowym. Po duże sprzęty, jak na przykład chłodziarka, trzeba wezwać specjalną firmę.

Oprócz tego jest też pojemnik szary przeznaczony na odpady zielone, takie jak skoszona trawa, liście, trociny i drobne gałęzie.

Czy segregacja śmieci ma sens?

Oczywiście, że ma sens! Głównie dlatego, że segregacja jest wstępem do procesu recyklingu, który ma na celu przetworzenie produktu do ponownego użycia. Warto wiedzieć, że recykling wymaga mniejszego zużycia energii, niż wyprodukowanie nowego produktu. Oprócz tego im więcej odpadów zostanie poddanych recyklingowi, tym mniejsza będzie powierzchnia wysypisk śmieci. Chronimy też lasy przed wycinką i zwierzęta przed utratą miejsc do życia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.