Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Airly: polskie wybrzeże z najlepszą jakością powietrza w Europie. Gdzie latem smog jest największy?

Airly: polskie wybrzeże z najlepszą jakością powietrza w Europie. Gdzie latem smog jest największy?

Jeżeli planujesz tych wakacji uciec w miejsce wolne od smogu to najlepszą destynacją będzie Morze Bałtyckie. Według badań Airly, polskie wybrzeże ma najlepszą jakość powietrza spośród wszystkich krajów w Europie. A gdzie smog latem jest największy? 

Reklama

Najlepiej oddycha się nad Bałtykiem

Polska firma monitorowania jakości powietrza Airly przeanalizowała poziom zanieczyszczeń w Europie w okresie letnim. Według pomiarów, najlepszą jakość powietrza w Europie odnotowano m. in. nad polskim morzem, gdzie poziom zanieczyszczeń utrzymywał się poniżej zalecanych dziennych poziomów. Miasta takie jak, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk czy Koszalin to miejsca z najlepszą jakością powietrza według Ministerstwa Klimatu. 

Zaobserwowaliśmy, że najlepsza jakość powietrza na wybrzeżu Bałtyku była w miastach w Polsce i Niemczech, a także na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii w Southampton. To chyba najbardziej wietrzne miejsca powiedział Wiktor Warchałowski, prezes Airly. 

Całkiem dobrze oddycha się także na północny Włoch, Słowenii i Chorwacji. 

Gdzie jakość powietrza jest najgorsza latem? 

Największy smog zaobserwowano wokół wybrzeża południowej części Morza Śródziemnego. Jeżeli chcesz oddychać czystym powietrzem nie wybieraj się do Hiszpanii. Miasta w tym kraju miały jedne z najwyższych pomiarów zanieczyszczeń w całej Europie. Najgorzej sytuacja wygląda w Murcji, Barcelonie i Maladze. 

Dla tych, którzy martwią się o zdrowie swoich płuc odpadają także greckie wakacje. Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie w okresie wakacji okazały się Ateny. 

Co wpływa na jakość powietrza latem? 

Chociaż latem znika na chwilę problem “kopciuchów”, które odpowiadają za największą część zanieczyszczeń w Polsce, smog nadal się utrzymuje. W okresie wakacyjnym, w miejscach o słabej przewiewności tworzy się smog fotochemiczny, inaczej zwany smogiem typu Los Angeles. 

W miesiącach letnich na wzrost zanieczyszczeń powietrza największy wpływ mają podróżujący. Smog fotochemiczny to przede wszystkim tlenki węgla, azotu i węglowodory, których głównym źródłem jest transport drogowy. Istotnym czynnikiem są także wysokie temperatury i brak wilgoci, które sprawiają, że zanieczyszczenia dłużej utrzymują się w powietrzu. 

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na ludzkie zdrowie? 

Według ostatnich badań zanieczyszczenia odpowiadają za 9 mln przedwczesnych zgonów rocznie, a 75% z nich wynikają ze złej jakości powietrza. Smog wpływa negatywnie na ludzki układ oddechowy, krwionośny, a nawet nerwowy i może prowadzić do wielu poważnych chorób. 

Źródło: euronews.com

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.