Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Blisko 50 tys. Europejczyków umarło z powodu ekstremalnych temperatur

Blisko 50 tys. Europejczyków umarło z powodu ekstremalnych temperatur

W 2023 roku blisko 50 tysięcy Europejczyków poniosło śmierć z powodu ekstremalnie wysokich temperatur – wskazują najnowsze badania naukowców.

Reklama

Blisko 50 tysięcy śmierci

Informacje zawarte w opublikowanym w poniedziałek, 12 sierpnia 2024 roku raporcie Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) zdecydowanie niepokoją. Korzystając z danych na temat zgonów oraz temperatury z 35 europejskich krajów, naukowcy oszacowali, że aż 47 690 zgonów w Europie w 2023 roku było związanych z wysokimi temperaturami.

Państwami o najwyższych wskaźnikach śmiertelności okazały się być te zlokalizowane na południu Starego Kontynentu (ranking sporządzony według liczby zgonów spowodowanych wysoką temperaturą na milion mieszkańców): 

  • Grecja – 393 zgonów;
  • Bułgaria – 229 zgonów;
  • Włochy – 209 zgonów;
  • Hiszpania – 175 zgonów.

Umierało więcej… kobiet i osób starszych

Według danych zgromadzonych przez autorów raportu, największe konsekwencje upałów poniosły kobiety oraz osoby starsze – to one były bardziej narażone na negatywne skutki wysokiej temperatury, a nawet ryzyko śmierci.

Badacze stwierdzili również, że gdyby nie prowadzenie działań adaptacyjnych do zmian klimatu, takich jak poprawa opieki zdrowotnej, czy też wprowadzanie systemów wczesnego ostrzegania o ekstremalnym upale, liczba zgonów byłaby wyższa aż o 80%!

Europa płonie

Zjawisko drastycznie wysokich temperatur wiąże się z postępującymi zmianami klimatu. Europa to aktualnie najszybciej ocieplający się kontynent na świecie. 

W analizie ekspertów uwzględniono, że 2023 rok był najgorętszym rokiem w historii prowadzenia pomiarów. Wówczas średnia temperatura globalna przewyższyła o 1,45 ± 0,12°C poziom sprzed ery przemysłowej. Warto też zauważyć, że w każdym miesiącu od czerwca do grudnia 2023 roku padały nowe rekordy temperatur. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy między innymi tu:

2024 dorównuje gorącem

Czy bieżący rok zdeklasuje najgorętszy rok w historii pomiarów – 2023? Na ten moment nie jest to przesądzone i choć wydaje się być to całkiem prawdopodobne, naukowcy decydują się na powściągliwość w kwestii tego rodzaju prognoz. Jedno jest pewne – zmiany klimatu nieubłaganie postępują, a ich konsekwencje pozostają dla nas wyraźnie odczuwalne. 

Z tego względu eksperci po raz kolejny zwracają się do rządów o budowanie chłodniejszych środowisk miejskich poprzez zmniejszanie ilości betonu (tzw. betonozy) i zwiększanie powierzchni zielonych.

Przeczytaj o najgorętszym dniu w historii świata:

Źródła: reuters.com, business-standard.com

Fot.: canva.com (pixabay); Bing Image Creator

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.