webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mieszkańcy tego miasta przetestują system kaucyjny! Co otrzymasz za zwrot butelki?

Mieszkańcy tego miasta przetestują system kaucyjny! Co otrzymasz za zwrot butelki?

Rozpoczynają się testy systemu kaucyjnego. Mieszkańcy stolicy przez cztery miesiące będą mieli do dyspozycji 40 maszyn w 36 lokalizacjach. Za zwrot opakowań klienci otrzymają e-bony, którymi będą mogli zapłacić za zakupy w sklepie Carrefour do końca dnia, w którym dokonali zwrotu. Celem pilotażu jest przetestowanie gotowych rozwiązań w ramach ”kaucji”, zmiana nawyków konsumenckich oraz edukacja społeczeństwa.

Reklama

System kaucyjny już niedługo

Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. 

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

– Uruchomienie pilotażu system kaucyjnego w sklepach Carrefour w Warszawie, przyniesie wiele korzyści miastu i jego mieszkańcom. Nasza sieć, wspólnie z partnerami jako pierwsza w Polsce będzie odpłatnie odbierała od klientów 3 frakcje opakowań – szklane butelki zwrotne, butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Płatny odbiór tych odpadów sprawi, że wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci – mówi Justyna Orzeł, Wiceprezeska i Sekretarz Generalna Carrefour Polska. – Nasz pilotaż to jednak nie tylko zachęcanie Polaków do zwracania odpadów, ale także edukacja oraz całkowita zmiana nawyków konsumenckich. Promowane dotąd hasło „zgnieć i wyrzuć do właściwego pojemnika” zmieni się o 180 stopni, na hasło „nie wyrzucaj, nie zgniataj, oddaj w punkcie zakupu i odbierz kaucję”. Zachęcam gorąco wszystkich warszawiaków do zwracania opakowań po napojach do sklepów Carrefour. Wspólnie jesteśmy w stanie oczyścić miasto z butelek i puszek, poprawiając jakość środowiska w naszym otoczeniu, a przy okazji zrobić taniej swoje codzienne zakupy – dodaje.

Stop marnotrawstwu

Szacuje się, że przy obecnym poziomie recyklingu, który wynosi odpowiednio 43% dla butelek PET, 62% dla szkła opakowaniowego oraz 81% dla puszek aluminiowych, każdego roku na nielegalne wysypiska, do lasów i rzek, trafia prawie 13 tys. ton puszek i ponad 160 tys. ton butelek plastikowych. 

– Rozpoczynający się pilotaż to nie tylko świetna wiadomość dla mieszkańców stolicy, którzy zyskają dostęp do 40 zwrotomatów, ale także doskonała okazja na pełne przetestowanie rozwiązań logistycznych, systemu IT, zbiórki opakowań w punktach handlowych oraz ich recyklingu, aby 1 stycznia 2025 roku przebiegł dla wszystkich spokojnie. Warto podkreślić, że zdecydowana większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego, tym bardziej należy zintensyfikować działania, by system efektywnie działał od 1 stycznia. Warto pamiętać również o obowiązujących poziomach zbiórki. W 2029 roku Polska powinna osiągnąć 90% selektywnej zbiórki opakowań po napojach. Bez systemu kaucyjnego nie jest to możliwe – mówi Magdalena Markiewicz, Prezes PolKa Operator Systemu kaucyjnego not for profit S.A.

– Ruszamy z testami z jedną z największych sieci handlowych w Polsce, a docelowo chcemy zdobyć znaczący udział w rynku, dzięki współpracy z wieloma sieciami handlowymi. Nasz pilotaż ma na celu przetestowanie maszyn RVM z różnymi producentami, zachęcanie i edukację klientów oraz zbudowanie nawyków niezgniatania opakowań, w związku z wchodzącym od 1 stycznia 2025 roku systemem kaucyjnym. Chcemy zachęcać do oddawania butelek PET i puszek oraz propagować działania proekologiczne. Proces operacyjny, który chcemy testować z Carrefour i PolKą przez najbliższe cztery miesiące, będzie analogiczny do tego, który rozpocznie się od stycznia w każdym punkcie sprzedaży objętym takim obowiązkiem. Współpracujemy z doświadczonymi partnerami – firmami zajmującymi się recyklingiem, którzy będą gospodarować odpadami. Dzięki temu, w 2025 rok wejdziemy przygotowani do systemu kaucyjnego – dodaje Waldemar Brzoska, dyrektor biura ekspansji InPost. 

Źródła: Fundacja Odzyskaj Środowisko

Fot.: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste/flickr.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.