Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Marsie znaleziono duże złoża metali

Na Marsie znaleziono duże złoża metali

W dolinie Mawrth Vallis na Marsie odkryto bogate złoża żelaza, magnezu i aluminium.

Reklama

Nowe odkrycie w dolinie Mawrth Vallis

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o najnowszych danych pozyskanych z satelity ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). 

Bogate złoża żelaza, magnezu i aluminium zarejestrował Colour and Stereo Surface Imaging System (CaSSIS) – system kolorowego i stereofonicznego obrazowania powierzchni, wystrzelony na orbitę w 2016 roku. 

Fot. Kevin Gill flickr.com
Fot. Kevin Gill, flickr.com

Czerwona Planeta

Jak powszechnie wiadomo, Mars jest niezwykle bogaty w żelazo. Nawet jedno ze swoich określeń – Czerwona Planeta – zawdzięcza tlenkom żelaza i minerałom, które nadają mu charakterystyczną, rdzawo-czerwoną barwę, kojarzącą się starożytnym Rzymianom z bogiem wojny. Pomimo ognistego koloru, średnia temperatura na jego powierzchni wynosi -60 stopni Celsjusza. 

Obserwowany od wieków nadal nas fascynuje i skrywa wiele tajemnic. W 2023 roku naukowcy donosili o odkryciu składu chemicznego jądra tej planety – pomogły w tym detekcje przemieszczających się w nim fal sprężystych. Powszechnie dostępne informacje wskazują, że jego budulcami są: oczywiście – żelazo, siarka oraz niewielkie ilości węgla, wodoru i tlenu. Ponadto badania naukowców wykazały, że jądro Marsa jest prawie dwukrotnie mniejsze od jądra Ziemi oraz bardziej gęste niż dotychczas zakładano.

Czy istnieje życie na Marsie?

Teraz przyszła pora na nowe odkrycie. Urządzenie CaSSIS wykryło coś więcej niż samo żelazo. Okazuje się, że w dolinie Mawrth Vallis znajdują się obfite złoża innych pierwiastków, takich jak magnez i aluminium. 

Powyższe zdjęcie zrobione i opublikowane przez ESA ukazuje bogate w żelazo i magnez żółte warstwy gliny, na które nałożone są białe i niebieskie warstwy wyposażone w aluminium.

Odkrycie to pozostaje szczególnie intrygujące ze względu na fakt, że to właśnie w tym miejscu prawdopodobnie płynęła kiedyś woda. Między innymi z tego powodu obszar ten wytypowano do przeprowadzania zaawansowanych badań. To także tutaj znajduje się miejsce docelowe budowanego łazika ExoMars Rosalind Franklin, który ma stanowić uzupełnienie dla orbitera. Jego zadaniem jest między innymi poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie.

Źródła: esa.int, urania.edu.pl

Fot.: gettyimages/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.