Jak wskazują badania przeprowadzone przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych tylko 1 na 10 kierowców wyraża chęć zakupu samochodu z napędem elektrycznym.
Ten negatywny obraz zaburza nieco fakt, że statystycznie 9 na 10 kierowców wyraża zainteresowanie tematem pojazdów elektrycznych. Według badań ORPA, aż 70% kierowców poruszających się po polskich drogach dostrzega potencjał samochodów elektrycznych, widząc w nich przyszłość motoryzacji. Wśród ankietowanych, aż 61,2% wskazało, że samochody wyposażone w napęd elektryczny są tańsze w eksploatacji, a 30,3% że są mniej awaryjne od tych, wyposażonych w silniki spalinowe. Wśród innych zalet, wymieniano brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz brak potrzeby wymiany olejów.
Przeprowadzona analiza wykazała, że tylko 12,4% kierowców interesuje się wymianą obecnego samochodu na samochód elektryczny. Powodów takiego rezultatu jest kilka – przede wszystkim największą barierą okazała się cena, co wskazało 57,3% ankietowanych. Brak rozwiniętej infrastruktury ładującej wskazało 47,4% badanych, a niewystarczający zasięg 29,8%.
Wielu z nich wskazało, że w podjęciu pozytywnej decyzji co do kupna pojazdu elektrycznego pomogłaby pomoc rządu w postaci dofinansowania do zakupu (70,6%), bądź zastosowanie ulg podatkowych (41,1%). Wśród innych możliwych zachęt wymieniano między innymi możliwość korzystania z darmowych miejsc parkingowych oraz buspasów. Co ważne, dwie ostatnie udogodnienia są już stosowane w niektórych miastach Polski. Nie jest to jednak usystematyzowane polskim prawem i zależy tylko od dobrej woli danych władz lokalnych.
Badania przeprowadzono na grupie 1010 osób, z których wszyscy byli osobami pełnoletnimi posiadającymi prawo jazdy. Ankiety zostały zrealizowane w czerwcu 2017 roku na zlecenie ORPA przez SW Research z wykorzystaniem internetu.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.