Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry!

Powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry!

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaprezentowali założenia projektu, który zakłada powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, obejmującego obydwa brzegi rzeki – zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie.

Reklama

Co wiadomo o projekcie?

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest planowany na terenie 4 gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa. Ma objąć tereny dzisiejszego Park Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, ale bez nurtów Odry Wschodniej i Zachodniej. Zarówno tam, jak i w kanale Klucz – Ustowo (Skośnica) oraz kanale Gartz-Marwice dalej będzie odbywała się żegluga. Na terenie parku możliwe będzie także rybactwo, prowadzenie działalności rolniczej oraz wędkowanie.

– Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Pracujemy nad jego utworzeniem, aby ochronić unikatowy obszar Międzyodrza, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy. Ochroną obejmiemy obszar, który zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.

– Bardzo się cieszę, że polski rząd wsłuchał się w głosy naukowców, aktywistek oraz mieszkanek i mieszkańców mojego regionu, od lat domagających się lepszej ochrony tego wyjątkowo bogatego przyrodniczo terenu – mówi Przemysław Słowik, współprzewodniczący Zielonych i szczeciński radny.

Wiceministra Klimatu i Środowiska Urszula Zielińska dodaje, że rozpoczęcie prac nad powołaniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry wpisuje się w działania kierowanego przez nią Międzyresortowego Zespołu ds. Odry.

– Od niemal roku ciężko pracujemy nad zbudowaniem prawdziwego, nowoczesnego i co najważniejsze skutecznego systemu monitorowania stanu jakości wody w polskich rzekach. Szczególną uwagę poświęcamy, rzecz jasna, Odrze, która tak bardzo ucierpiała podczas katastrofy ekologicznej sprzed dwóch lat – mówi ministra. – Obok monitoringu pracujemy nad rozwiązaniami systemowymi, które stale poprawią jakość wody w Odrze. Mam tu na myśli opracowanie planu budowy nowoczesnych systemów odsalających wody pokopalniane.

W planach Zieloni mają również m.in. rozszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego i powołanie Turnickiego Parku Narodowego. Pomóc może w tym przyjęta niedawno przez rząd ustawa o tzw. subwencji ekologicznej, zwiększającej wpływy budżetowe samorządów, na terenie których znajdują się tereny chronione.

Zobacz też: Samorządy otrzymają niemal 1,47 mld złotych w ramach subwencji ekologicznej

Źródło: gov.pl, informacja prasowa Zielonych

Fot.: Canva (Matt Anderson/Getty Images Pro)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.