Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii
<<< Wróć
Dofinansowanie ze środków krajowych
Głównym źródłem finansowania jest program PONE (Program Ograniczenia Niskiej Emisji) finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
W wymogach programu nie ma konieczności wcześniejszego docieplenia budynku, ale nowe źródło ciepła musi spełniać wymogi projektu, niezależnie od rodzaju paliwa (ekogroszek, pellet, zrębki czy gaz).
Program PONE realizowany jest za pośrednictwem urzędu gminy, który złożył wniosek do WFOŚiGW o udzielenie dofinansowania. Kwota dopłaty przyznanej przez WFOŚiGW wynosi 50%. Urząd gminy zobowiązany jest wyasygnować środki na wymianę kotła C.O. w wysokości minimum 10%. Co w sumie daje łączne dofinansowanie dla mieszkańca do 60% wartości inwestycji, pod warunkiem spełnienia poniższych założeń:
Dofinansowanie ze środków unijnych
Dotacje ze środków unijnych rozdysponowywane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Aktualnie na terenie województwa małopolskiego uruchomione są trzy Regionalne Programy Operacyjne:
Niemniej jednak szczegółowe wytyczne co do kwot dofinansowań – zwłaszcza na przebudowę infrastruktury technicznej ( instalacja C.W.U., pompy obiegowej, zaworów bezpieczeństwa, naczynia wzbiorczego, grzejników, termostatów, przewodów instalacji) – określają Regulaminy Dotacji ogłoszone przez Urzędy gmin znajdujące się na naszej stronie Dokumenty do pobrania.
Wymiana kotła lub modernizacja instalacji (także w połączeniu z termomodernizacją) musi zostać zakończona w terminie zgodnym z umową. W zależności od gminy musi nastąpić to nie dłużej niż do 3 lat od terminu rozpoczęcia projektu (z wyjątkiem tych inwestycji, które powinny zakończyć realizację w minionym, 2017 roku).