Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szwajcaria bez paliw kopalnych do 2050 roku. Obywatele poparli nową ustawę klimatyczną

Szwajcaria bez paliw kopalnych do 2050 roku. Obywatele poparli nową ustawę klimatyczną

Aż 59,1% Szwajcarów i Szwajcarek przegłosowało wprowadzenie nowej ustawy klimatycznej. Głównym założeniem nowych przepisów jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji gazów cieplarnianych, a także zamianę paliw kopalnych na zielone źródła energii do 2050 roku. W jaki sposób Szwajcaria chce to osiągnąć? 

Reklama

Szwajcarzy chcą neutralności klimatycznej 

W ostatnią niedzielę 18 czerwca w Szwajcarii odbyło się referendum w sprawie nowej ustawy klimatycznej zaproponowanej przez rząd. Jej postanowieniem jest wdrożenie nowych środków, które mają wpłynąć na redukcję krajowych emisji gazów cieplarnianych, a także odejścia od paliw kopalnych. 

Aż 51,9% obywateli i obywatelek zagłosowało za wprowadzeniem nowych przepisów i neutralnością klimatyczną Szwajcarii. Frekwencja w referendum wyniosła 42%. Ustawę poparły również wszystkie główne partie, poza prawicową Szwajcarską Partią Ludową (SVP). 

Pomimo tego, że Szwajcaria to kraj, który zamieszkuje niecałe 9 mln osób, odpowiada on za około 2-3% globalnych emisji CO2. To stawia go na równi z takimi państwami, jak Indonezja czy Brazylia. Chociaż od 10 lat ślad węglowy Szwajcarii sukcesywnie spada, w 2021 roku wyniósł on prawie 35 mln CO2. Za największą część tego wyniku odpowiada zużycie gazu i ropy naftowej. 

BWx7IMZ0rgfQ4GC1QQoSVFnlcio6pU0aOCOyIGtovCaeuO88 1OqKk82m5dxZKw6PfvcSXdnNNtgQsMLooO0qv0kc2fe5d4mPF0fmwnQrfu2tP
Historyczny wzrost emisji gazów cieplarnianych w Szwajcarii. Źródło: ourworldindata.org

Co zmieni nowa ustawa?

Koniec z paliwami kopalnymi 

Przegłosowana ustawa klimatyczna to dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony ma prowadzić do wdrożenia rozwiązań z zakresu ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej – oznacza stopniowe rezygnowanie z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu zostanie wzmocnione bezpieczeństwo energetyczne. W efekcie Szwajcaria ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. 

Aktualnie Szwajcaria importuje blisko 75% energii potrzebnej do pokrycia krajowych potrzeb z zagranicy. Stąd nowe prawo ma przede wszystkim zachęcać do inwestowania w czyste, zielone źródła energii. Na ten cel szwajcarski rząd planuje przeznaczyć około 3,2 mld franków (3,2 mld euro) w ciągu najbliższych 10 lat. Te pieniądze mają wspierać zarówno indywidualnych odbiorców energii, jak i firmy gotowe rozwijać “technologie przyjazne dla klimatu”. 

Jednak sposób osiągnięcia ambicji klimatycznych pozostawia pewne wątpliwości. W ustawie nie określono, jakimi zielonymi źródłami Szwajcaria chciałaby zastępować paliwa kopalne. 

Źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.