Codzienny raport smogowy – 19.04.

Południe Polski dusi się w smogu, kiepsko jest w Rybniku, Krakowie, Zabrzu czy Mysłowicach. Za to pogoda ma być dziś ładna, w większości miejsc nie zabraknie dziś słońca i wysokich temperatur. Chłodno tylko na wybrzeżu. Od maja w stołecznym ratuszu stanowisko dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej obejmie Marcin Morawski. Dobre powietrze mamy jak w banku, ponieważ p. Morawski całą swoją karierę zawodową pracował w banku, a ze smogiem miał niewiele wspólnego.

Codzienny raport smogowy – 9.04.

Jakość powietrza znacząco się poprawiła, szczególnie widać to na przykładzie Warszawy, gdzie wczoraj była fatalna, a dziś jest dobrze. Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia ogólnego, to fakt, ale czy wiedzieliście, że może mieć też wpływ na zdrowie psychiczne, szczególnie nastolatków? Naukowcy z King’s College London przekonują, że młodzież wychowująca się w zanieczyszczonym środowisku miejskim jest bardziej narażona na rozwój psychozy w dorosłym wieku. Zgubny wpływ na psychikę może mieć również przebywanie w otoczeniu tzw. smogu akustycznego spowodowanego przez miejski hałas.

Codzienny raport smogowy – 27.03.

Jakość powietrza umiarkowana, w większości miast jednak jest dobrze. W Białymstoku dziś czysto, ale i tu zdarzały się znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm. Radny miasta – Maciej Biernacki, chce pomóc białostoczanom w skorzystaniu z programu “Czyste powietrze” i proponuje wprowadzenie bonów smogowych. Miałby to być pożyczki hipotecznie od miasta przeznaczone na wkład własny. Jeszcze do 1 kwietnia mieszkańcy Krakowa mogą składać postulaty do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa sporządzanego przez Urząd Miasta – studium ma kluczowy wpływ na kierunki rozwoju miasta i to od niego zależy, czy Kraków pozostanie zielony, czy zaleje go beton. Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami.