Codzienny raport smogowy – 17.05.

Powietrze nieznacznie się pogorszyło. Kraków, Poznań, Wrocław czy Łódź to miasta, gdzie lepiej ograniczyć dziś swoją aktywność fizyczną na powietrzu. Smog coraz częstszym tematem debat kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jakie zdanie mieli na jego temat pretendenci ze Śląska? Grzegorz Długi z Kukiz’15 stwierdził, że należy na smog patrzeć w sposób realny, a “dekarbonizacja i czyste powietrze to niekoniecznie to samo”. Łukasz Kohut z Wiosny powtórzył jeden z postulatów partii – do 2035 wygasić wszystkie kopalnie węgla. Z kolei zdaniem Macieja Koniecznego z Lewicy Razem “kopalnie nie kopcą, a górnicy nie odpowiadają za smog”, wg tego kandydata Polska potrzebuje miksu atomu z OZE.

Codzienny raport smogowy -7.04.

W Polsce wciąż smog – największe stężenie szkodliwych pyłów jest nad śląskimi miejscowościami, ale źle jest także w okolicy Łodzi, Warszawy, Częstochowy i Bydgoszczy. Tymczasem synoptycy zapowiadają pogodną niedzielę, z wyjątkiem Podkarpacia i Lubelszczyzny, gdzie może być pochmurno z lekkimi opadami deszczu. Jakie macie plany na niedzielę?

Codzienny raport smogowy – 27.03.

Jakość powietrza umiarkowana, w większości miast jednak jest dobrze. W Białymstoku dziś czysto, ale i tu zdarzały się znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm. Radny miasta – Maciej Biernacki, chce pomóc białostoczanom w skorzystaniu z programu “Czyste powietrze” i proponuje wprowadzenie bonów smogowych. Miałby to być pożyczki hipotecznie od miasta przeznaczone na wkład własny. Jeszcze do 1 kwietnia mieszkańcy Krakowa mogą składać postulaty do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa sporządzanego przez Urząd Miasta – studium ma kluczowy wpływ na kierunki rozwoju miasta i to od niego zależy, czy Kraków pozostanie zielony, czy zaleje go beton. Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami.