Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tesla Supercharger. Wszystko, co powinniście o niej wiedzieć

Tesla Supercharger

Tesla Supercharger. Wszystko, co powinniście o niej wiedzieć

Tesla Supercharger to ładowarka, która umożliwia naładowanie akumulatora w kilkadziesiąt minut bez dodatkowych opłat. Urządzenia Tesla Supercharger znajdują się w strategicznych miejscach – w pobliżu restauracji, centrów handlowych i na parkingach. Dzięki temu możemy kontrolować proces ładowania, jednocześnie robiąc zakupy, czy pijąc kawę. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ładowarkach Tesli?

Reklama

Tesla Supercharger – co to jest?

Tesla Supercharger to stacja szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 480 woltów, zaprojektowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Tesla, z myślą o użytkownikach ich samochodów. Sieć ładowarek Supercharger zaczęła działać w 2012 roku. Celem sieci superszybkich ładowarek jest zapewnienie kierowcom pojazdów Tesli komfortu podczas długich podróży. 

Tesla Supercharger – kto może z niej skorzystać?

Tesla Supercharger skierowana jest głównie do posiadaczy samochodów Tesla. Pierwszym pojazdem, który miał możliwość korzystania z ładowarki Tesla Supercharger, był Model S. Kolejno dołączały do niego Model X, Model 3 i Model Y. 

W grudniu 2017 roku weszły w życie nowe zasady korzystania z urządzeń. Przedsiębiorstwo podkreśliło, że od teraz z Tesli Supercharger będą mogły korzystać jedynie osoby fizyczne, czyli wykorzystujące samochód w celach prywatnych. Jednocześnie firma zabroniła ładowania pojazdów, które używane są w celach służbowych, na przykład jako taksówki, lub do transportu towarów i ludzi. 

Tesla Supercharger – jak działa?

Stacje ładowania Tesli posiadają złącza, które pozwalają naładować akumulator mocą 72 kW, 150 kW, lub 250 kW. Ładowarka dostarcza energię elektryczną bezpośrednio do akumulatora, z pominięciem wewnętrznego zasilacza do ładowania. Na początku Tesla Supercharger szybko przesyła energię, natomiast w miarę wzrostu poziomu naładowania akumulatora, stopniowo zwalnia. Po przekroczeniu poziomu 80% następuje bardzo powolne doładowywanie baterii, jednak nie jest to konieczne. 

Jak korzystać z ładowarki Tesla Supercharger?

Mapa sieci ładowarek Supercharger dostępna jest na 17’ ekranie każdego modelu Tesli. Dzięki temu możemy znaleźć stację ładowania najbliższą naszej lokalizacji, lub punktu, w którym planujemy się zatrzymać. Po przyjeździe na miejsce wystarczy podłączyć ładowarkę do gniazda oraz skorzystać z aplikacji producenta. Gdy pojazd będzie dostatecznie naładowany i gotowy do jazdy, aplikacja powiadomi nas o tym. 

Tesla Supercharger 5 zlacza do ladowania lewo Model SX prawo Model 3
Złącza do ładowania Tesla Supercharger. Złącze po lewo przeznaczone jest do ładowania Modelu S i Modelu X, natomiast złącze po prawo – Modelu 3.

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Ceny skorzystania z usługi Tesla Supercharger różnią się w zależności od kraju. W Polsce za 1 kWh zapłacimy 1,40 zł. W Niemczech 1 kWh kosztuje 0,35 euro; w Czechach – 7,90 koron czeskich; na Słowacji – 0,30 euro, a w Szwajcarii – 0,37 franka szwajcarskiego.

Zawsze aktualne koszty ładowania znajdziemy na stronie internetowej Tesli. 

Musimy jednak uważać, aby nie „przeładować” akumulatora. Tesla zastrzega, że będzie pobierać dodatkowe opłaty za nieodłączanie samochodu od ładowarki, gdy jest on już w pełni naładowany. 

Tesla Supercharger – kto ładuje za darmo?

Niektóre samochody mają nieograniczone możliwości korzystania z urządzeń całkowicie za darmo. Należą do nich wszystkie Modele S i Modele X, zakupione przed 15 stycznia 2017 roku, między 2 sierpnia 2019 a 26 maja 2020, a także za podaniem specjalnego kodu w czasie promocji. 

Modele S i Modele X, nabyte między 15 stycznia 2017 a 2 listopada 2018, otrzymały możliwość darmowego ładowania do 400 kWh rocznie. Po wyczerpaniu tego limitu, kierowców obowiązują standardowe stawki. 

Ile trwa ładowanie Teslą Supercharger?

Jak zapewnia producent, aby naładować 50% baterii Modelu S, wystarczy 20 minut. Natomiast w przypadku podręcznikowych 80%, potrzebujemy 40 minut. 

Tesla Supercharger na świecie

Tesla posiada ponad 20 tys. ładowarek Supercharger w ponad 2 tys. stacjach na całym świecie (stan na 8 listopada 2020 rok). W Ameryce Północnej znajdziemy 1042 ładowarki, w Europie – 559, natomiast w Azji – 415. Pierwsze stacje z ładowarkami Tesla Supercharger stanęły w ważnych korytarzach autostradowych: Boston-Waszyngton i Los Angeles-San Francisco. 

Tesla Supercharger 7
Kraje, w których znajduje się najwięcej ładowarek Tesli.

Tesla Supercharger w Polsce

Pierwsza stacja ładowania Tesli w Polsce została uruchomiona 26 kwietnia 2016 roku we wsi  Kostomłoty, w województwie dolnośląskim. Na decyzję wpłynęło zlokalizowanie Kostomłotów tuż obok węzła autostradowego autostrady A4, drogi krajowej nr 5 oraz projektowanej Zachodniej Obwodnicy Wrocławia łączącej autostradę A4 z drogą krajową nr 94 i drogą wojewódzką nr 340.

Pozostałe ładowarki Tesla Supercharger w Polsce (każda ze stacji, poza Warszawą, posiada 4 ładowarki o mocy do 150 kWh):

  • Ciechocinek, stacja Orlen, ul. Mikołaja Kopernika 56;
  • Katowice, stacja Orlen, ul. Murckowska 22;
  • Katowice, ul. Jankego 15d;
  • Poznań, City Park Hotel & Residence, ul. Wyspiańskiego 26A;
  • Radom, ul. Toruńska 1;
  • Trzebownisko, ul. Nowa Wieś 414;
  • Warszawa, Regent Warsaw Hotel Underground Car Park, ul. Belwederska 23 (2 ładowarki).

Dodatkowo Tesla planuje uruchomić ładowarki Supercharger w kilku innych miastach Polski, takich jak:

  • Ostrów Mazowiecki;
  • Sieradz;
  • Stryków.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.