Nowe dane Czerwonej księgi gatunków zagrożonych pokazują spadek populacji siewek na całym świecie. Zgodnie z najnowszymi danymi przeklasyfikowano 16 gatunków siewek do kategorii wyższego zagrożenia wyginięciem.
Coraz mniej gatunków ptaków
Właśnie zaktualizowano Czerwoną księgę gatunków zagrożonych – 16 gatunków zostało przeklasyfikowanych do wyższych kategorii zagrożenia.
Badania wskazują, że zmniejszanie się populacji gatunków oddziałuje negatywnie na całe ekosystemy i łańcuchy pokarmowe. Ponieważ ptaki nie znają granic, w aktualizacji Czerwonej księgi podkreślono potrzebę większej współpracy ze strony rządów w celu niezwłocznego odwrócenia tendencji spadkowej liczebności ptaków wędrownych.
– COP16 musi być katalizatorem dla rządów do tego, aby zobowiązania podjęte dwa lata temu poprzeć znaczącymi działaniami, mającymi na celu odwrócenie katastrofalnego spadku liczebności populacji. – powiedział Dyrektor Generalny BirdLife International, Martin Harper. – Oznacza to wzmocnienie wysiłków na rzecz odbudowy populacji zagrożonych gatunków, więcej działań w celu ochrony i renaturyzacji gruntów, wód słodkich i morskich oraz zintensyfikowanie zmian naszych systemów żywnościowych, energetycznych i przemysłowych. Działania te muszą być wsparte niezbędnymi funduszami. Spadek liczebności ptaków wędrownych, które łączą ludzi w różnych krajach i na różnych kontynentach, jest potężnym symbolem tego, jak obecnie zawodzimy.
Ptaki są ważnymi wskaźnikami stanu przyrody: występują niemal wszędzie, ich zachowania i ekologia często odzwierciedlają inne grupy gatunków, są bardzo dobrze zbadane i reagują na zmiany środowiskowe. Z uwagi na fakt, że jeden na osiem gatunków ptaków jest zagrożony wyginięciem, a liczebność 60% gatunków ptaków spada w skali globalnej, malejące populacje ptaków sygnalizują, że ekosystemy przeżywają kryzys. Wiele ptaków wędrownych podąża określonymi trasami zwanymi szlakami migracyjnymi. Po drodze zatrzymują się w różnych miejscach, aby odpocząć i się pożywić. To sprawia, że są one szczególnie narażone na zagrożenia, takie jak utrata siedlisk i zmiany klimatu.
– Wiele populacji siewek pozostaje licznych i nadal są powszechnie spotykane na swoich szlakach migracyjnych. Jednak nowe analizy danych z długoterminowych programów monitoringowych pokazują, że globalne populacje niektórych gatunków zmniejszyły się o ponad jedną trzecią w ostatnich dziesięcioleciach – mówi dr Ian Burfield, Główny Koordynator Naukowy (gatunki) i Koordynator ds. Czerwonej listy ptaków, BirdLife International. – W niektórych przypadkach tempo spadku liczebności przyspiesza. To wskazuje na pilną potrzebę badań w celu zdiagnozowania przyczyn takiego stanu i podjęcie skoordynowanych działań ochronnych, aby temu zaradzić.
Zobacz też: 7 nowych gatunków ptaków pod ochroną. Nadchodzi zmiana rozporządzenia ws.ustalenia gatunków zwierząt łownych
Siewki i nie tylko
Siewki, często widywane na plażach lub żerujące na odsłoniętych przez wodę błotach, są znanym widokiem na całym świecie. Obszary przybrzeżne stanowią nie tylko schronienie dla wielu gatunków ptaków, ale również są kluczowe dla utrzymania dobrostanu milionów ludzi. Te cenne ekosystemy zapewniają żywność, stwarzają możliwości zatrudnienia oraz pełnią rolę naturalnej ochrony przed sztormami. Ochrona siewek jest niezbędna zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla społeczności obszarów przybrzeżnych, które są od nich zależne.
Do gatunków o zwiększonym ryzyku wyginięcia zaliczają się również: biegus zmienny, siewnica Pluvialis squatarola, biegus krzywodzioby, siewieczka krzykliwa, szlamnik amerykański, kamusznik Arenaria interpres, biegus karłowaty, szlamnik duży, biegus płaskodzioby, szlamiec krótko- i długodzioby, biegus brodźcowaty, brodziec piegowaty i żółtonogi, biegus białorzytny i płowy.
Niektóre z tych zmian mają charakter rzeczywisty i odzwierciedlają faktyczną poprawę wynikającą z działań ochronnych lub faktyczne pogorszenie z powodu zwiększonych zagrożeń. Inne to zmiany nieautentyczne, odzwierciedlające nowe informacje, niedostępne w poprzednich ocenach.
– Niebezpieczny spadek liczebności ptaków wędrownych jest oznaką pogarszającej się integralności szlaków migracyjnych – powiedział dr Barend van Gemerden, Główny Koordynator programu Flyways, BirdLife International. – Utrata sieci siedlisk, niezbędnych dla odpoczynku i pożywienia ptaków wędrownych podczas długich podróży, może mieć poważne konsekwencje zarówno dla milionów ludzi, którzy korzystają z tych obszarów, jak i dla samych ptaków.
Zostało nam zaledwie pięć lat tej decydującej dekady. CBD COP16 (trwający właśnie w Kolumbii szczyt ONZ) to decydujący moment, w którym należy pobudzić działania na rzecz zatrzymania i odwrócenia procesu utraty różnorodności biologicznej do 2030 roku.
Spadająca liczebność populacji ptaków wędrownych jest alarmującym sygnałem kryzysu, w jakim znalazła się przyroda naszej planety. Kiedy tracimy gatunki, nasza przyszłość jest zagrożona. Zanikanie przyrody można odwrócić, ale wyginięcia gatunków – nie.
Przeczytaj też: Złe wieści z Brukseli! Polska chce osłabienia ochrony wilków
Źródło: informacja prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Fot.: Canva (Harry Collins/Getty Images)
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.