Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

300 mln złotych na termomodernizację domów powodzian

300 mln złotych na termomodernizację domów powodzian

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy 300 mln złotych na usuwanie skutków powodzi w województwie dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Nabór wniosków ruszy 12 grudnia. Wprowadzone przez NFOŚiGW zapisy mają ułatwić powodzianom sięgnięcie po dotacje, a jednocześnie zminimalizować ryzyko nadużyć.

Reklama

NFOŚiGW dla powodzian

Nabór wniosków z wyżej wspomnianych województw dotkniętych powodzią potrwa od 12 grudnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku lub do wyczerpania środków. Wnioski będą rozpatrywane do 14 dni. Dofinansowanie na podstawowym poziomie będzie przysługiwało niezależnie od dochodów, a osoby najuboższe otrzymają dotacje do 136,2 tys. zł. Co ważne, w naborze obowiązują limity kosztów kwalifikowanych na urządzenia, materiały i usługi.

– Widzimy, jak bardzo potrzebna jest odbudowa i termomodernizacja domów na terenach dotkniętych powodzią – mówi Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Dlatego w ramach programu Czyste Powietrze przygotowaliśmy dedykowaną część dla poszkodowanych, z ułatwioną procedurą starania się o dotacje i szybką ścieżką wypłat.

Wspomniana dotacja do 136,2 tys. złotych obejmuje koszty audytu energetycznego, wymiany źródła ciepła, termomodernizacji domu oraz instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze może być łączone z zasiłkiem celowym wypłacanym powodzianom w ramach pomocy remontowo-budowlanej. Należy jednak pamiętać, że łączna kwota nie może przekroczyć 100% kosztów przedsięwzięcia. 

Dofinansowanie dla powodzian w ramach programu Czyste Powietrze dedykowana jest osobom fizycznym, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku/lokalu mieszkalnego uszkodzonego w powodzi we wrześniu 2024 r. na terenie województw:

  • dolnośląskiego,
  • lubuskiego,
  • opolskiego,
  • śląskiego.

Oszacowany zakres zniszczeń w budynku w wyniku powodzi musi wynosić powyżej 5 proc. Program nie dotyczy nieruchomości, na które została zawarta w ramach programu Czyste Powietrze umowa o dofinansowanie termomodernizacji.

Zobacz też: Czyste Powietrze dla osób z terenów dotkniętych powodzią

Jakie zmiany wprowadzi NFOŚiGW?

W naborze wniosków dedykowanym powodzianom zmieniono zasady programu. Zniesiono próg dochodowy dla beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania, co oznacza, że z programu będą mogli skorzystać wszyscy, niezależnie od dochodu. Dofinansowanie na termomodernizację może być udzielone niezależnie od daty wydania pozwolenia na budowę, zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych budynków przy wnioskach o ich termomodernizację.

Co ważne, dla wnioskodawców z terenów powodziowych skrócono termin rozpatrywania wniosków o dofinansowanie do 14 dni od dnia wpływu do WFOŚiGW. Termin wypłaty dotacji również ma wynieść do 14 dni od daty wpływu do WFOŚiGW, o ile wniosek został prawidłowo wypełniony. 

W związku z wdrożeniem szybkiej ścieżki płatności nie będą udzielane dotacje z prefinansowaniem. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, beneficjent nie będzie musiał angażować w projekt własnych środków, ponieważ dofinansowanie zostanie wypłacone jeszcze przed terminem płatności faktury.

Istotne jest również to, że, w odróżnieniu od dotychczasowych zapisów programu Czyste Powietrze, przewidziano także maksymalne wysokości kosztów kwalifikowanych, żeby ograniczyć nieuczciwe praktyki wykonawców, polegające m.in. na zawyżaniu kosztów jednostkowych.

W ramach programu nie będą kwalifikowane koszty odtworzenia budynku/lokalu mieszkalnego w innym miejscu lub o innych wymiarach.

Pełna dokumentacja naboru, w tym formularz wniosku o dofinansowanie, zostaną opublikowane najpóźniej w dniu otwarcia naboru (12 grudnia) na stronach internetowych WFOŚiGW we Wrocławiu, Zielonej Górze, Opolu i Katowicach.

Czytaj też: Reforma programu “Czyste Powietrze” przedstawiona przez NFOŚiGW

Źródło: gov.pl

Fot.: Canva (fudfoto/Getty Images, FourOaks/Getty Images Pro)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.