Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

90% sprzedanych samochodów to pojazdy elektryczne! Jedyny taki kraj w Europie  

90% sprzedanych samochodów to pojazdy elektryczne! Jedyny taki kraj w Europie  

Jak wynika z danych zebranych przez urzędy rejestracyjne, 9 na 10 samochodów sprzedawanych w Norwegii to tzw. “elektryki”. Kraj ten już w 2025 roku chce wprowadzać na drogi wyłącznie zeroemisyjne pojazdy. 

Reklama

Rekordowy wynik

Według danych Norweskiej Federacji Drogowej (OFV), 88,9% nowych samochodów, sprzedanych w 2024 roku w Norwegii to pojazdy elektryczne. To o 6% więcej niż w roku poprzednim. Najlepiej sprzedają się modele Tesli, Volkswagena i Toyoty, a zaledwie 10% to pojazdy importowane z Chin. 

– Norwegia będzie pierwszym krajem na świecie, który praktycznie wyprze samochody z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi z rynku nowych samochodów – zapowiedziała Christina Bu, szefowa norweskiego stowarzyszenia pojazdów elektrycznych.

Wynik imponujący, ale droga wyboista

Kluczem do sukcesu w dziedzinie elektromobilności jest spójna polityka rządu – wysokie podatki nałożone na właścicieli samochodów benzynowych oraz zwolnienie z nich obywateli poruszających się samochodami elektrycznymi. Norwegia może poszczycić się również doskonale rozwiniętą infrastrukturą ładowania – szybka ładowarka o mocy co najmniej 50 kW przypadała na 19 zarejestrowanych samochodów elektrycznych.

Na większe zainteresowanie inwestycjami w samochody napędzane “zieloną energią” wpłynęły również ceny prądu – norweskie gospodarstwa domowe mają zagwarantowaną stabilną cenę energii, co sprawia, że koszty przejechania 100 km nie przekraczają 6 zł. 

– To jest najważniejsza lekcja: należy przygotować szeroki pakiet zachęt i sprawić, by był przewidywalny w perspektywie długoterminowej – powiedziała wiceminister transportu, Cecilie Knibe Kroglund.

– Nie jesteśmy krajem produkującym samochody… więc opodatkowanie samochodów w przeszłości było proste – powiedział Ulf Tore Hekneby, szef największego importera samochodów w Norwegii, Harald A. Moeller.

Niemal cała energii produkowana w Norwegii pochodzi ze źródeł odnawialnych, wytwarzanych głównie przez hydroelektrownie, odpowiadające za 96% produkcji. Do 2030 roku kraj ma się stać całkowicie neutralny węglowo. 

Zobacz też: Zielone tablice rejestracyjne – jakie przywileje mają kierowcy samochodów elektrycznych?

Źródła: reuters.com, magazynauto.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.