Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jelenia Góra tworzy klaster czystej energii

Jelenia Góra tworzy klaster czystej energii

Wizja poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej wreszcie staje się realna, zwłaszcza że ochrona środowiska oraz kwestie związane z zanieczyszczeniami przestały być tematami tabu. Niedawno zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz przedstawiciele firm Polski Solar S.A i Maf Energy zawarli porozumienie dotyczące Jeleniogórskiego Klastru Energii Odnawialnej.

Reklama

Czym jest klaster energii? Jest on odpowiedzialny za lokalny system wytwarzania energii ze źródeł naturalnych, do których należą m.in. słońce, geotermia, odpady. Obszar działania jednego klastru nie może przekraczać granic jednego powiatu bądź też nie może być większy niż pięć gmin. Podsumowując, to porozumienie zakłada połączenie sił, aby wspólnie osiągnąć znacznie więcej.

Już teraz wiadomo, że w związku z podpisanym porozumieniem niebawem powstanie Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra. Będzie to elektrownia fotowoltaiczna, składająca się z około 30 tysięcy paneli o mocy 10 MW. Inwestycja szacowana jest na około 37 milionów złotych. Powstanie dokładnie na dwudziestu sześciu hektarach ziemi, które od miasta dzierżawi firma Polski Solar S.A.

Klaster będzie dążył do tego, aby w przyszłości energia produkowana na terenie powiatu zielonogórskiego była w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie mieszkańców. Za strategię klastra odpowiedzialna jest Fundacja Polski Solar Holding. Zajmowanie się największą inicjatywą na Dolnym Śląsku, a zarazem jedną z największych w Polsce, to duża odpowiedzialność.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.