Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza farma wiatrowa w Bośni i Hercegowinie rozpoczęła swoje działanie

Pierwsza farma wiatrowa w Bośni i Hercegowinie rozpoczęła swoje działanie

Bośnia i Hercegowina jest jednym z państw wchodzących w skład dawnej Jugosławii, gdzie odnawialne źródła energii zaczynają być dopiero wykorzystywane w polityce energetycznej. Na chwilę obecną wciąż 60% energii elektrycznej pochodzi z węgla, a reszta to efekt działania elektrowni wodnych. Rząd wciąż jednak chce rozwijać zielone źródła energii, w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza oraz nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Między innymi dlatego zdecydowano się na budowę pierwszej w kraju farmy wiatrowej o mocy 506 MW, która w ostatnich dniach została oddana do użytkowania. Farma powstała w pobliżu miasta Tomislavgrad zlokalizowanego w południowo-zachodniej części kraju. W skład elektrowni wiatrowej wchodzą 22 turbiny wiatrowe, które są w stanie wygenerować 165,2 GWh energii elektrycznej w skali roku. Ilość ta pozwala na zaspokojenie energetycznego zapotrzebowania ponad 27 tysięcy gospodarstw domowych.

Reklama

„Mamy nadzieję, że ten projekt, który ma bezpieczną przyszłość na rynku energii, zachęci do nowych inwestycji w odnawialne źródła”, powiedział dyrektor generalny państwowego zakładu energetycznego Elektroprivreda HZHB, Marinko Gilja.

Niewykluczone, że to wstęp do większych wiatrowych inwestycji na terenie Bośni i Hercegowiny. Tamtejszy rząd chce do 2020 roku uzyskać 43% produkcji energii elektrycznej z OZE, co będzie trudnym zadaniem, jeśli wykorzystywane będą tylko elektrownie wodne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.