Polski potencjał offshore

Sieci energetyczne typu mesh przyszłością systemów wiatrowych off-shore

Jak mówi Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope, wydajna sieć na Morzu Północnym odblokuje swobodną wymianę energii między krajami. Pozwoliłoby to również czerpać energię z miejsc o wyższej wietrzności. Jak mówi Dickson, sieć typu mesh na morzu nie powinna być celem samym w sobie, raczej należy ją traktować jako sposób na optymalne rozmieszczenie wiatraków na Morzu Północnym.

Czy niebawem inwestycje w lądowe farmy wiatrowe w Polsce zostaną wstrzymane?

„O ile tzw. warunek odległościowy nie zostanie poluzowany, to po realizacji, oby w jak największej skali, projektów wiatrowych, które mają teraz pozwolenia na budowę i nie muszą spełniać warunku 10h (odległość wiatraków od budynków mieszkalnych równa minimum dziesięciokrotności całkowitej wysokości wiatraka), czyli w połowie 2021 r., inwestycje w lądową energetykę wiatrową w Polsce ustaną”, mówi Skarżyński.
Polski potencjał offshore

PSEW czeka na dedykowany system dla wiatrowych instalacji off-shore

Na odbywającym się niedawno we Wrocławiu Czwartym Kongresie Energetycznym przedstawiciele dużych państwowych koncernów – PGE oraz Orlenu, potwierdzili zamiar budowy morskich farm wiatrowych w naszym kraju. Nie są to jedyni inwestorzy zainteresowani tego rodzaju instalacjami, którzy nadal muszą czekać na uściślenie warunków budowy farm.

W Chinach powstało 9,46 GW nowych mocy wiatrowych w pierwszym półroczu 2018

Od stycznia do końca lipca tego roku Chiny dołączyły do sieci 9,46 GW nowych mocy wiatrowych. Jest to wartość o 23% wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dane te pochodzą z chińskiej Narodowej Administracji Energii (NEA). Dodatkowo zwiększyło się wykorzystanie systemów wiatrowych – wyniosło ono 1292 godzin, o 174 więcej niż w zeszłym roku.