Odnawialne źródła energii szansą dla Europy

System oparty na energii odnawialnej jest możliwy, a co najważniejsze także opłacalny. Sektor OZE w Europie zatrudnia już ponad milion ludzi, a podstawą transformacji energetycznej są miasta i obywatele. To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z „Atlasu Energii”, publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, którego premiera odbyła się 10 grudnia w katowickim Climate Hub.

Wiatrowy rekord w Wielkiej Brytanii

Ogromny sztorm Diana, który nawiedził niedawno Wyspy Brytyjskie, przyniósł nie tylko chaos w sektorze transportowym, ale także rekordy w energetyce wiatrowej. W środę, 28 listopada bieżącego roku, pomiędzy godziną 18:00 a 18:30 elektrownie wiatrowe w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowo wysoką moc, dokładnie w momencie, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną było największe. Sektor wiatrowy osiągnął moc 14,9 GW – o 400 MW więcej niż w przypadku poprzedniego rekordu.

Ministerstwo Energii: Polska Strategia Energetyczna może się jeszcze zmienić

Minister powołuje się na wyniki konsultacji społecznych: „Z rozmowy ze społecznościami lokalnymi wynika, że nie ma przyzwolenia (na wiatraki na lądzie). (…) Traktujemy ten trend jako coś trwałego”. Dlatego dofinansowania i wsparcie państwa powinno się skupić na sektorze off-shore. Instalacje na lądzie mają działać na zasadach rynkowych.

Farmy wiatrowe na Bałtyku nabiorą mocy

Morze Bałtyckie wydaje się ziemią obiecaną dla morskich farm wiatrowych. Jeśli Polska zrealizuje plan przedstawiony w Polityce Energetycznej Państwa do 2040 roku, stanie się jednym z dużych graczy w europejskim offshore. Szwecja i Finlandia to z kolei państwa, gdzie bardziej niż na offshore stawia się na farmy wiatrowe na lądzie.

Niepewna przyszłość ustawy odległościowej

Portal wnp.pl rozmawiał z dr Michałem Michalskim, członkiem zarządu spółki Polenergia, na temat OZE w Polsce – obecnej sytuacji i perspektywach na przyszłość. To istotny moment dla tej spółki, ponieważ rozpoczęła starania o budowę morskich farm wiatrowych w naszym kraju. Michalski podkreśla jednak, że inwestycje zostaną realizowane, gdy powstanie odpowiedni system wsparcia.

Rząd chce się pozbyć lądowych farm wiatrowych

W rozstrzygniętych tydzień temu rządowych aukcjach, farmy wiatrowe okazały się najtańszym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Dwa dni później Ministerstwo Energii zakomunikowało, że wszystkie działające już wiatraki na lądzie zostaną usunięte, a w ich miejsce nie powstaną już nowe. To realizacja obietnic przedwyborczych PiS – tłumaczy minister energii.

Grupa PGE wybuduje trzy farmy wiatrowe

Inwestycję w województwie zachodniopomorskim o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW zrealizuje spółka PGE Energia Odnawialna, która w Grupie PGE odpowiedzialna jest za rozwój odnawialnych źródeł energii. Projekt pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18 proc. do blisko 650 MW i umocni koncern na pozycji największego producenta „zielonej” energii w Polsce.