Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie nowa największa lądowa turbina w Anglii? Ma zasilić magazyn znanej firmy

Powstanie nowa największa lądowa turbina w Anglii? Ma zasilić magazyn znanej firmy

Powstanie nowa największa lądowa turbina w Anglii? Ma zasilić magazyn znanej firmy

Olbrzymi magazyn Amazona w brytyjskim Swindon już wkrótce może być zasilany najwyższą lądową turbiną wiatrową na terenie kraju. Konstrukcja ma mieć 152 m wysokości, a firma Jeffa Bezosa jest w trakcie załatwiania formalności z lokalnymi władzami.

Reklama

To będzie największa lądowa turbina w Anglii 

Magazyn Amazonu w Swindon (hrabstwo Wiltshire) ma powierzchnię 16 boisk piłkarskich. Pracuje w nim 2000 osób, a także… roboty, które w specjalnie wyznaczonej przestrzeni odnajdują i przewożą palety z towarami, aby mogły być potem spakowane przez ludzi. Cały zakład potrzebuje dużych ilości energii, która miała być zapewniona przez umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne. Firma zyskała już nawet niezbędne pozwolenia na ich montaż, jednak z przyczyn niepodanych do publicznej wiadomości zrezygnowano z tego planu.

Koncern jednak nie odpuszcza pomysłu zasilenia magazynu w Swindon zieloną energią i planuje postawić w jego pobliżu olbrzymią turbinę wiatrową. Jeżeli plan się powiedzie, będzie to największy tego typu obiekt lądowy w Anglii. Będzie mierzył aż 500 stóp (ok. 152 m). Aktualnie najwyższa turbina wiatrowa na lądzie w tym kraju to ta położona w Bristolu – mierzy 492 stopy (ok. 150 m).

– Amazon szuka teraz innych odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacja pojedynczej turbiny wiatrowej. Energia wiatru jest bogatym naturalnym zasobem. Nie powoduje zanieczyszczeń, jest czysta i zrównoważona – twierdzi Amazon w swoim oświadczeniu.

Olbrzymia turbina zasili wielki magazyn

Wielkość przeciętnego wiatraka energetycznego zależy od jego mocy znamionowej. Zwykle wynosi ona 80-100 m wliczając w to jego łopaty dla turbin o mocy 2-3 MW i do 120 m dla takich o mocy 5 MW. Ciężko na tym etapie stwierdzić, z jaką mocą znamionową będzie działać turbina, którą Amazon chce zamontować przy swoim magazynie Swindon.

Cała inwestycja jest zresztą w bardzo wczesnej fazie planowania. Amazon zdążył jedynie zapytać lokalnego samorządu w Swindon czy aby wybudować tak wysoką turbinę, będzie musiał zapewnić dokumentację zawierającą ocenę oddziaływania na środowisko. Gdy urzędnicy odpowiedzą, rozpocznie się opracowywanie niezbędnych dokumentów. Amazon na razie nie podał, kiedy może rozpocząć się budowa.

Firma Jeffa Bezosa według swojej aktualnej strategii ma być w pełni samowystarczalna energetycznie do roku 2040. Stawianie na odnawialne źródła energii jest elementem dojścia do tego celu.

– Czytaj także: Chińczycy stworzyli potężny wiatrak. Jedna łopata dłuższa od boiska piłkarskiego 

Źródła: bbc.com, energylivenews.com

Fot. Canva (loonger, Aliaksandr Barysenka / EyeEm)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.