Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.09. – 6.10.

Czas na podsumowanie końcówki września i początku października. Mamy nieodparte wrażenie, że pierwsze miejsce wśród ekologicznych katastrof zajęła tragiczna historia stada warszawskich kóz, z których połowa padła, a martwe zwierzęta odnaleziono m.in. w Wiśle. Co poza tym działo się w branży OZE?

Kto sfinansuje transformację energetyczną w Polsce?

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, podkreślił, że polska struktura paliwowa znacząco różni się od unijnej. Stwierdził, że konieczna jest inwestycja w OZE, a tam – gdzie niezbędne jest domknięcie bilansu energetycznego – gaz. Polska zaczyna masowo inwestować w energetykę słoneczną – fotowoltaikę. – W ubiegłym roku byliśmy na 9 miejscu pod względem przyrostu inwestycji, a w tym roku będziemy czwartym krajem w Europie – zauważył dodając, że jasna perspektywa polityczna zapewni realizację klimatycznych celów.

Klimatyzacja a energia OZE – czy będzie synergia?

Klimatyzatory instalowane w budynkach uchodzą za jedne z największych pożeraczy energii. Niestety jednocześnie przyczyniają się do znacznego wzrostu emisji CO2. Co więcej liczba instalacji będzie rosła wraz z coraz większym zapotrzebowaniem i poprawiającym się komfortem życia. Naukowcy debatują, czy można zaradzić problemowi, zasilając je nie energią pochodzącą z elektrowni węglowych, lecz z OZE.