Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa turbina wiatrowa na świecie wyprodukowała pierwszą energię

Największa turbina wiatrowa na świecie wyprodukowała pierwszą energię

Od początku roku największa turbina wiatrowa na świecie V236-15.0 MW łapie wiatr w łopaty. Prototyp wznoszący się na wysokość 236 m zaczął pracę w duńskim Østerild i z powodzeniem wygenerował pierwszą energię, informuje właściciel projektu Vestas. Jeśli wszystkie testy się powiodą, turbina będzie działać m. in. na polskim morzu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię 

Największa turbina wiatrowa na świecie V236-15.0 MW rozpoczęła pracę na morzu w duńskim narodowym centrum energetyki wiatrowej Østerild. Jak donosi Vestas, wiatrak wyprodukował już pierwsze kWh zielonej energii. 

To wielki krok naprzód w naszym ambitnym planie przyspieszenia transformacji na zieloną energię i jest to kamień milowy dla Vestas oraz naszych partnerówmówi Anders Nielsen, dyrektor ds. Technologii Vestas.

Dzięki tej turbinie wiatrowej wyznaczamy nowe standardy w zakresie innowacji technologicznych, industrializacji i skali energii odnawialnej, aby stworzyć zrównoważony przemysł morskiej energetyki wiatrowej dodaje. 

Zainstalowany prototyp morskiej turbiny V236-15.0 MW będzie poddawany testom potrzebnym przed wprowadzeniem wiatraka do masowej produkcji. 

Największa turbina wiatrowa na świecie 

Projekt Vestas został ogłoszony jako największa turbina wiatrowa na świecie. Jej łopaty mają długość 115,5 m, a powierzchnia ich obrotu wynosi łącznie 43 000 m2. Producent zapewnia, że instalacja ma generować około 80 GWh energii w ciągu roku. To wystarczająco, aby zasilić  20 tys. europejskich gospodarstw domowych i ograniczyć ponad 38 tys. ton emisji CO2. 

Turbina V236-15.0 MW ma produkować 65% więcej energii niż dotychczas największa morska turbina Vestas – V174-9.5 MW. Wiatrak o ogromnych łopatach został zaprojektowany z myślą o tym, aby zmniejszyć ilość turbin w obrębie farm wiatrowych. W porównaniu do modelu V174-9.5 MW, uzyskanie tej samej mocy dzięki V236-15.0 MW oznacza wykorzystanie aż 34 turbin mniej. 

V236-15.0 MW będzie produkowana w Polsce 

Chociaż wszystkie elementy prototypu zostały wyprodukowane w Danii, w przyszłości największa turbina na świecie V236-15.0 MW ma powstawać częściowo poza krajem producenta, m.in. w Polsce. 

W Szczecinie powstaje fabryka Vestas, gdzie będą montowane gondole i piasty turbin. Stamtąd wyprodukowane elementy mają być dostarczane zarówno na rynek polski, jak i rynek globalny. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzyć od 600 do 700 miejsc pracy. Tym samym będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.

Co więcej, komponenty wyprodukowane w Polsce mają być wykorzystane przy budowie farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, m. in. Orlenu i Northland Power. 

Pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce zasili turbina V236-15.0 MW

Baltic Power to pierwsza polska farma wiatrowa, a jednocześnie największy projekt OZE w tej części Morza Bałtyckiego. Wiatraki zlokalizowane ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby mają osiągnąć łączną moc do 1,2 GW. Ich łączny potencjał szacowany jest na 10 GW, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż łączna moc największych istniejących farm lądowych w Polsce. Budowa farmy ma zakończyć się w 2026 roku. 

Na obszarze farmy Baltic Power liczącym ok. 130 km2 stanie 76 turbin V236-15.0 MW firmy Vestas. Polski projekt będzie jednym z pierwszych farm wiatrowych na świecie, który wykorzysta tą turbinę. 

Źródła: vestas.com, gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.