Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa turbina wiatrowa na świecie już za rok! Ile metrów ma mieć duński gigant, który przerośnie PKiN?

Największa turbina wiatrowa na świecie już za rok! Ile metrów ma mieć duński gigant, który przerośnie PKiN?

Firma Vestas zainstaluje prototypową morską turbinę wiatrową V236-15 MW w Østerild w zachodniej Jutlandii w Danii. Instalacja gigantycznej turbiny nastąpi w drugiej połowie 2022 roku. Jaką wysokość i wydajność będzie mieć największa turbina wiatrowa na świecie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największa turbina wiatrowa na świecie

Turbina ma dostarczyć pierwszą moc już w czwartym kwartale przyszłego roku. Wznoszący się na wysokość 280 metrów w powietrze prototyp o wydajności 80 GWh/rok będzie po zainstalowaniu najwyższą i najpotężniejszą turbiną wiatrową na świecie.

Zobacz krótki film pokazujący jak ma wyglądać największa turbina wiatrowa na świecie:

Koledzy z Vestas bardzo ciężko pracowali i ściśle współpracowali, aby zapewnić szybki postęp w opracowywaniu i montażu prototypu V236-15.0 MW, a to ogłoszenie jest ważnym krokiem naprzód dla Vestas i naszych klientów. Umieszczenie prototypowej turbiny w ziemi podkreśli, jak V236-15,0 MW podniesie poprzeczkę w zakresie innowacji technologicznych, uprzemysłowienia i skali w branży energetyki wiatrowej. – stwierdził w oświadczeniu Anders Nielsen, dyrektor ds. technologii Vestas.

Jaką długość mają mieć łopaty wiatraka?

Najdłuższe łopaty wiatraka na świecie?

Prototypowe łopaty mają mieć długość aż 115,5 m. Ich produkcja rozpocznie się już w 2021 roku. Wszystkie duże elementy zostaną wstępnie zmontowane i przetransportowane do Østerild, gdzie nastąpi instalacja.

Prototyp zostanie zainstalowany na lądzie, aby ułatwić dostęp do testów przed instalacją. W początkowym okresie działalności Vestas będzie zbierać dane potrzebne do uzyskania odpowiednich certyfikatów, co jest kluczowym krokiem w osiągnięciu seryjnej produkcji turbiny w 2024 roku.

Ile domów zasili ten gigant?

Największa turbina wiatrowa na świecie około zasili około 20 000 europejskich gospodarstw domowych rocznie. Zielona energia, którą dostarczy wiatrak, pozwoli na ograniczenie emisji ponad 38 000 ton CO2 (w stosunku do technologii opierających się na spalaniu węgla). To ekwiwalent usunięcia z dróg 25 000 samochodów osobowych rocznie.

Chcesz dowiedzieć się o już istniejącej największej pływającej farmie wiatrowej? Zobacz artykuł:

źródło: vestas.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.