Największa pływająca farma wiatrowa na świecie! Gdzie się znajduje?

Największa pływająca farma wiatrowa na świecie! Gdzie się znajduje?

Zakończono instalację największej na świecie pływającej morskiej farmy wiatrowej. Projekt o mocy 48 MW pozwoli na dostarczenie energii do 55 tys. gospodarstw domowych. Gdzie się znajduje?

Największa pływająca farma wiatrowa na świecie

Projektu o mocy 48 MW powstał u wybrzeży Aberdeenshire w Szkocji. Oczekuje się, że morska farma wiatrowa Kincardine będzie wytwarzać do 218 GWh czystej energii elektrycznej rocznie. Jak wygląda największa jednostka tego typu?

Jak wygląda największa pływająca farma wiatrowa na świecie?

Projekt składa się z turbiny o mocy 2 MW oraz pięciu turbin o mocy 9,5 MW. Obiekt został zainstalowany na obszarze 110 kilometrów kwadratowych na Morzu Północnym, zaledwie 15 kilometrów od wybrzeży Szkocji. 

Turbiny zostały umieszczone na trójkątnych, zanurzalnych do połowy fundamentach. Każdą z nich wciągnięto i zacumowano za pomocą czterech lin, które sięgają od 60 do 80 metrów w głąb oceanu.

Wcześniej podobny projekt powstał w Portugalii.

Farma wiatrowa Kincardine, zdjęcie: grupocobra.com

Zasada działania pływających farm wiatrowych

Początkowo pływające farmy wiatrowe zapożyczyły technologię z platform wiertniczych naftowych i gazowych. Teraz jednak nowsza technologia pozwala morskim farmom wiatrowym na stosowanie mniej masywnych i kosztownych systemów.

Morskie pływające farmy wiatrowe działają, łącząc pływającą podbudowę turbiny wiatrowej z dnem morskim za pomocą lin cumowniczych. Farmy wiatrowe położone dalej od brzegu mogą uzyskać dostęp do szybszych i mocniejszych wiatrów niż te znajdujące się bliżej brzegu.

Chcesz wiedzieć więcej o morskiej technologii wiatrowej? Zobacz artykuł poniżej.

Źródła: grupocobra.com, renewableenergyworld.com, balkangreenenergynews.com, youtube.com