Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsza na świecie morska sieć wiatrowa

Pierwsza na świecie morska sieć wiatrowa

Morskie farmy wiatrowe coraz mocniej wspierają transformację energetyczną Europy. Połączone ze sobą mogą otworzyć drzwi do zielonej energii również krajom bez dostatecznego lub nawet minimalnego dostępu do morza. Z pomocą przychodzi Combined Grid Solution, które pomoże połączyć morskie farmy wiatrowe w Danii i Niemczech.

B1
Reklama

W sieciach siła

Niemiecki operator 50Hertz (Grupa Elia) i jego duński odpowiednik Energinet zainwestowali 300 mln euro w budowę 25-kilometrowego odcinka podmorskiego, który połączy trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dokładnie będą to dwie farmy niemieckie oraz jedna duńska. Na tym nie koniec. Te farmy zostaną bowiem połączone z obiektami na lądzie. Międzynarodowa morska inwestycja będzie nosiła nazwę Combined Grid Solution. To pierwsza na świecie morska sieć wiatrowa, ale z pewnością nie ostatnia. Wiele europejskich firm jest przekonanych, że takie działania odegrają kluczową rolę w przejściu na bardziej ekologiczne dostawy energii elektrycznej dla całej Europy w nadchodzących dziesięcioleciach.

20201020 Inauguration Combined Grid Solution MAP EN
Combined Grid Solution mapa

Inauguracja odbyła się 20 października w Berlinie w obecności Petera Altmaiera, niemieckiego federalnego ministra gospodarki, Dana Jørgensena, duńskiego ministra klimatu i energii oraz Kadri Simson, komisarza UE ds. Energii.

Reklama

Ścisła czołówka

Ambicją Grupy Elia jest rozwój dodatkowych sieci morskich w przyszłości. Nie ma jeszcze żadnych konkretnych projektów, ale według Chrisa Peetersa, CEO Elia Group,  firma bada obecnie różne możliwości na Morzu Północnym. Bieżąca inwestycja z pewnością przyczyni się do zwiększenia osiągnięć Belgii i Flandrii [przyp. red.: kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego] w produkcji morskiej energetyki wiatrowej.

Dodajmy, że Belgia zajmuje czwarte miejsce na świecie i trzecie w Europie pod względem produkcji morskiej energii wiatrowej. Dzięki instalacji Northwester 2 największej morskiej farmy wiatrowej w kraju, północny region Flandrii osiągnął 1,775 MW mocy zainstalowanej.

źródło: flandersinvestmentandtrade.com, elia.be

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.