Codzienny raport smogowy – 24.08.

Polska dzisiaj w większości na żółto – czujniki wskazują dobrą jakość powietrza. Nad naszym krajem mamy spory układ wysokiego ciśnienia, który przyniesie nam sporo ciepła i słońca. Noizz.pl porównało obszar pożarów Amazonii do terytorium Polski – średnica jednego z pożarów to aż 230 km, czyli w linii prostej odległość między Warszawą a Bydgoszczą. Szacuje się, że co minutę znika w płomieniach las o powierzchni 1,5 boiska piłkarskiego. Tymczasem susza w naszym kraju dotknęła już 175 tys. gospodarstw. Ministerstwo Rolnictwa informuje, że brak wody obejmuje aż ok. 2,5 mln hektarów.

Globalne ocieplenie wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology MIT poinformowali, że zmiany klimatyczne mogą zmniejszyć wydajność ogniw fotowoltaicznych. Przeprowadzona analiza przez IPCC przewiduje, że w niektórych obszarach roczna wydajność energetyczna instalacji fotowoltaicznych może zmniejszyć się nawet o 50 kWh z każdego zainstalowanego kWp mocy.

Codzienny raport smogowy – 23.08.

Piątek wita dobrym powietrzem i ładną pogodą, w całym kraju będzie słonecznie i ciepło. Smog na razie nie stanowi zagrożenia, ale pewnym jest, że wróci i to już niebawem, bo sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Słyszeliście, że zanieczyszczenie powietrza może mieć wpływ na zdrowie psychiczne? Z badań opublikowanych “PLOS Biology” wynika, że pyły przedostające się przez nos i płuca do mózgu mogą być bardzo toksyczne. U badanych zwierząt stwierdzono oznaki upośledzenia funkcji poznawczych i objawy podobne do depresji.

Potencjał OZE w Indonezji kilkunastokrotnie przewyższa roczne zapotrzebowanie. Wciąż są tam jednak marginalizowane

W Dżakarcie i na Jawie Zachodniej notowane jest coraz wyższe zanieczyszczenie powietrza. Tymczasem cała Indonezja do produkcji energii wciąż wykorzystuje przede wszystkim paliwa kopalne. Okazuje się, że położenie geograficzne archipelagu sprawia, iż potencjał energetyki odnawialnej stanowi kilkunastokrotność zużycia. Dlaczego nie jest on wykorzystywany?

Codzienny raport smogowy – 22.08.

Powietrze dobre, dziś nie ma powodów do obaw o swoje płuca. Gorzej z zielonymi płucami Ziemi – lasy Amazonii płoną i to w rekordowym tempie. Gigantyczne pożary widoczne są nawet z kosmosu. W porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%. Główne przyczyny tego stanu rzeczy to wylesianie i susza. Przypominamy o tym, że wciąż płonie tajga i tundra w Rosji, a w Europie ogień trawi Hiszpanię – Gran Canaria i Malaga – dziesiątki hektarów lasów spłonęło.