Kosmiczna misja w służbie ekologii i… polski akcent

O lasach tropikalnych mawia się, że są zielonymi płucami świata – pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla oraz produkują tlen. Tymczasem naukowcy alarmują, że ponad połowa lasów tropikalnych zniknęła z powierzchni Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) postanowiła zbadać dokładny stan wylesienia oraz jego wpływ na zmiany klimatyczne za pomocą satelity Biomass. W misji kosmicznej pojawia się także polski akcent – urządzenia wspomagające montaż satelity zaprojektowali, przetestowali i dostarczyli inżynierowie z firmy SENER Polska. 

Earth Explorer i Misja Biomass

Powołany przez ESA projekt “Earth Explorer” ma za zadanie zbadać Ziemię w sposób nietypowy, bo… z kosmosu. Naukowcy i badacze szukają odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zachodzących w środowisku naturalnym oraz wpływu człowieka na biosferę. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Misja Biomass stanowi część tego projektu. Zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę w ochronie ekosystemu ziemskiego pełnią drzewa. Nasi zieloni przyjaciele wytwarzają tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla, dzięki czemu zmniejszają stopień jego emisji do atmosfery. 

Jednocześnie proces wylesiania planety postępuje. Drzewa są wycinane w celu pozyskania terenów pod budowę fabryk i osiedli, a każdego roku pożary trawią kolejne hektary lasów. Naukowcy szacują, że straciliśmy już ponad połowę lasów tropikalnych, jednak dane o skali wylesienia pozostają niedokładne. 

Europejska Agencja Kosmiczna zamierza zmienić ten stan rzeczy, wysyłając na orbitę satelitę Biomass. Urządzenie posiada skaner monitorujący planetę z przestrzeni kosmicznej. Umożliwi to dostarczenie precyzyjnych map biomasy leśnej z regionów umiarkowanych, tropikalnych i borealnych.

Trójwymiarowe skany

Głównym instrumentem badawczym satelity jest radar SAR z anteną o średnicy 12 metrów. Jego fale będą przenikać przez gałęzie drzew i skanować pnie oraz konary. Dzięki temu co pół roku tworzona będzie trójwymiarowa mapa lasów na Ziemi. 

Co ciekawe, możliwości wykorzystania satelity są niemal nieograniczone. Badacze nie ukrywają, że może ona służyć monitorowaniu lodowców i zmian pokrywy lodowej, a nawet skanowaniu gruntów w poszukiwaniu archeologicznych zabudowań pod powierzchnią pustyni. 

Udział SENER w kosmicznej misji

Swoją cegiełkę do kosmicznej misji w służbie ekologii dołożyła też firma SENER Polska działająca w sektorze inżynierii kosmicznej i aeronautyki. Inżynierowie zaprojektowali, wyprodukowali i przetestowali naziemne urządzenia mechaniczne, które wspomagają instalację satelity. W skład zestawu wchodzi m.in. sprzęt do montażu i demontażu paneli satelity. 

– Misje takie jak Biomass nie tylko przybliżają nas do zrozumienia najważniejszych zjawisk zachodzących na naszej planecie, ale mogą w nieoceniony sposób pomóc nam ją chronić – skomentował Janusz Grzybowski, Project Manager w SENER Polska.

Kiedy rozpocznie się akcja?

Misja Biomass rozpocznie się w 2022 roku i potrwa 5 lat. Satelita zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską na pokładzie rakiety Vega. Dane z radaru SAR regularnie trafiać będą do stacji naziemnej w Kirunie w Szwecji. Budżet całej misji wynosi 420 mln euro.

Źródło: informacja prasowa