Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowo niski poziom pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym

lód

Rekordowo niski poziom pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym

Lód pokrywający Ocean Arktyczny osiągnął najniższy poziom od co najmniej 1979 roku. To pokłosie wysokich temperatur w lipcu. Lodu nie ma na dużej część syberyjskiego wybrzeża Rosji.

B1
Reklama

Skutki globalnego ocieplenia

Globalne ocieplenie nie oszczędza Arktyki, która ociepla się nawet dwa razy szybciej niż reszta planety. Fala upałów i rekordowe temperatury wpływają na topnienie lodu. W tym roku doprowadziło to do szybszego otwarcia szlaków transportu morskiego. Na obrazach satelitarnych widać, że tak zwana Północna Droga Morska, która przebiega przez północne wybrzeże Rosji, jest prawie w całości wolna od lodu. W tym regionie Arktyki w lipcu odnotowano najwyższy stopień topnienia lodu i najwyższe temperatury w porównaniu ze średnią historyczną.

Cykle natury 

Lód w Arktyce topnieje wraz ze zbliżaniem się wiosny na półkuli północnej. Zaczyna go znów przybywać, gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze, czyli pod koniec września. Tak przynajmniej było do tej pory. Niestety globalne ocieplenie powoduje, że każdego roku lód mniej zamarza. Patrząc na dane z minionych 13 lat możemy odnotować, że każdego roku zamarzał w mniejszym stopniu w porównaniu do średniej z lat 1981-2010. Zasięg lodu morskiego w Arktyce w ubiegłym miesiącu był o 27% niższy. 

Reklama

Obserwacja ziemi

Dane na temat zmian na planecie oraz wpływie, jaki te zmiany wywierają na nasze życie pochodzą z europejskiej agencji Copernicus. Agencja bazuje na systemie, który tworzą satelity wykonujące zdjęcia ziemi oraz czujniki rozmieszczone na jej powierzchni. Nad całością czuwa Komisja Europejska w porozumieniu z Europejską Agencją Kosmiczną. Według Copernicusa miniony miesiąc był trzecim najcieplejszym lipcem na świecie. Dokładnie był o 0,49°C cieplejszy niż średnia w latach 1981-2020 na całym świecie. 

Źródło: forsal.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.