Jak rozwiązać problemy zrównoważonego chłodzenia i ubóstwa energetycznego na półkuli południowej?

Aktualnie większa część półkuli północnej boryka się z lodowatym uściskiem jednej z najzimniejszych zim, jakie zanotowano od dawna. W tym samym czasie południowa półkula odczuwa skrajnie odmienne temperatury. Jak pokazują analizy IIASA, na całym świecie jest obecnie pomiędzy 1,8 a 4,1 miliarda ludzi, którzy potrzebują dostępu do klimatyzacji w budynkach, w których przebywają, aby uniknąć niebezpieczeństwa przegrzania.

Globalne ocieplenie a wymieranie gatunków – pierwsza ofiara z ssaków oficjalnie odnotowana

Hasło „globalne ocieplenie” dla statystycznego internauty interesującego się tematem najczęściej wiąże się z topnieniem lodowców, podniesieniem poziomu wód, a także suszą i pożarami. Tymczasem spektrum niekorzystnych działań jest znacznie szersze i obejmuje spadek bioróżnorodności gatunkowej. Pierwszą oficjalną ofiarą wśród ssaków jest szczurzynek koralowy.

Waszyngton jednogłośnie postanowił przejść w 100% na energię odnawialną do 2032 r.

Amerykański dystrykt Columbia podjął jednogłośnie decyzję o przejściu w 100% na odnawialne źródła energii. Nowe regulacje mają zostać zastosowane w przypadku większości budynków rządu federalnego w momencie, gdy administracja urzędującego prezydenta wzmacnia przemysł naftowy i gazowy. Waszyngton podejmuje odwrotny kierunek niż obowiązująca polityka Trumpa.

Czy w Polsce zabraknie wody? Jesteśmy blisko progu deficytu

Choć zasoby wody na świecie i w Polsce wydają się duże, to nie do końca jest to prawdą. Problem deficytu wody jest niezauważalny, ponieważ dostępna jest ona na wyciągnięcie ręki. W naszym kraju mamy jednak jedne z najniższych rezerw wody w Europie – można je porównać do zasobów wody w Egipcie. Czy Polska pustynnieje i grozi nam niedostatek wody pitnej?

Tykające bomba pod Oceanem Arktycznym

Naukowcy alarmują – ciepła, słona woda oceaniczna, która gromadzi się 50 m pod kanadyjskim Archipelagiem Arktycznym, może stopić lód morski. Badania na ten temat zostały opublikowane w sierpniu tego roku w naukowym piśmie “Science Advences”. Wnioski są przerażające.