Alarm ewakuacyjny u stóp Mont Blanc

Pomyślnie zakończyła się ewakuacja 75 osób przebywających we włoskiej miejscowości Courmayeur. Akcja była konieczna z powodu ryzyka rozpadu lodowca Planpincieux, który znajduje się na masywie najwyższego europejskiego szczytu.

Przez zmiany klimatyczne topnieją lodowce

Z roku na rok na całym świecie zmniejsza się powierzchnia i objętość lodowców. Jeśli zmiany klimatyczne zachowają swoje obecne tempo, to do 2050 roku lądolody z masywu Mont Blanc, stracą połowę swojej masy. Wzrost temperatury w Alpach, przez który topnieje lód, potwierdzają charakterystyczne różowe wykwity glonów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ewakuacja Courmayeur 

Groźba oderwania się czapy lodowej z lodowca Planpincieux spowodowała, że władze z miasteczka Courmayeur ogłosiły alarm ewakuacyjny. Obowiązuje on od 5 do 8 sierpnia. Strefę zagrożenia musiało opuścić 60 turystów i 15 mieszkańców. Zarządzono także blokadę tamtejszego ruchu drogowego. 

Decyzja o ewakuacji zapadła po komunikacie ekspertów z Fundacji Bezpiecznych Gór (Fondazione Montagne Sicura).Organizacja stale monitoruje topniejące 184 (spośród wszystkich 4 tysięcy) lodowce z masywu najwyższego szczytu w Europie. Fundacja ostrzegła, że w jednej chwili może oderwać się i zsunąć w głąb dolin nawet do 500 tys. m3 lodu.

źródło: next.gazeta.pl, independent.co.uk