1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Betonowa rynna zamiast rzeki

Betonowa rynna zamiast rzeki

Rozpoczęła się regulacja Potoku Młyniska w Zakopanem. Ekipa budowlana ma go wybetonować. Potok zamieni się w rynnę odprowadzającą wodę. Inwestycja ma kosztować 14 milionów złotych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Cel inwestycji

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) wyjaśnia, że inwestycja podyktowana jest względami bezpieczeństwa w trakcie powodzi. Jednak jak czytamy na stronie projektu “Strażnicy rzek WWF”, wybetonowanie koryta tak naprawdę przyspieszy spływ wody. W konsekwencji zwiększy to straty przy jej podwyższonym stanie.

„Woda w wybetonowanym potoku nie będzie natrafiała na swojej drodze na żadne naturalne przegrody, w wyniku czego po opadach będzie spływała jeszcze szybciej niż obecnie, zwiększając ryzyko powodzi”wyjaśnia Marek Elas z Fundacji WWF Polska.

Potok Młyniska jest już w pewnym stopniu uregulowany. Jego dno składa się głównie z dużych głazów i kamieni. W wyniku szybkiego spływu wody żwir, który się tam znajdował, został wypłukany.

Zakopane7 432x576 1
źrodło: Strażnicy rzek WWF

Biologiczne skutki regulacji

Młyniska to dom dla wielu gatunków ryb, również objętych ochroną (pstrągi potokowe, głowacze pręgopłetwe). Wybetonowanie potoku doprowadzi do zamarcia życia biologicznego w wodzie. Regulacja może również wpłynąć na populacje ryb w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie leżą jego źródła.

źródło: straznicy.wwf.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.