Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Betonowa rynna zamiast rzeki

Betonowa rynna zamiast rzeki

Rozpoczęła się regulacja Potoku Młyniska w Zakopanem. Ekipa budowlana ma go wybetonować. Potok zamieni się w rynnę odprowadzającą wodę. Inwestycja ma kosztować 14 milionów złotych.

B1
Reklama

Cel inwestycji

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) wyjaśnia, że inwestycja podyktowana jest względami bezpieczeństwa w trakcie powodzi. Jednak jak czytamy na stronie projektu “Strażnicy rzek WWF”, wybetonowanie koryta tak naprawdę przyspieszy spływ wody. W konsekwencji zwiększy to straty przy jej podwyższonym stanie.

„Woda w wybetonowanym potoku nie będzie natrafiała na swojej drodze na żadne naturalne przegrody, w wyniku czego po opadach będzie spływała jeszcze szybciej niż obecnie, zwiększając ryzyko powodzi”wyjaśnia Marek Elas z Fundacji WWF Polska.

Reklama

Potok Młyniska jest już w pewnym stopniu uregulowany. Jego dno składa się głównie z dużych głazów i kamieni. W wyniku szybkiego spływu wody żwir, który się tam znajdował, został wypłukany.

Zakopane7 432x576 1
źrodło: Strażnicy rzek WWF

Biologiczne skutki regulacji

Młyniska to dom dla wielu gatunków ryb, również objętych ochroną (pstrągi potokowe, głowacze pręgopłetwe). Wybetonowanie potoku doprowadzi do zamarcia życia biologicznego w wodzie. Regulacja może również wpłynąć na populacje ryb w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie leżą jego źródła.

źródło: straznicy.wwf.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.