Wrocławska Elektrownia Słoneczna rozpoczyna współpracę z UE Wrocław

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe podpisały porozumienie o partnerstwie, w ramach którego zadeklarowały współpracę na rzecz poprawy stanu środowiska. Spółdzielnia uruchomiła pierwszą w Polsce rozproszoną elektrownię słoneczną, a uczelnia, korzystając z jej doświadczeń, rozpoczyna instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w swoim kampusie, planując w ciągu 10 lat uniezależnić się energetycznie. Łącząc swoje siły w zakresie pozyskiwania odnawialnej energii, oba podmioty chcą zachęcać wrocławian do partnerskiego działania na rzecz lepszego powietrza w naszym mieście.

Czy niebawem inwestycje w lądowe farmy wiatrowe w Polsce zostaną wstrzymane?

„O ile tzw. warunek odległościowy nie zostanie poluzowany, to po realizacji, oby w jak największej skali, projektów wiatrowych, które mają teraz pozwolenia na budowę i nie muszą spełniać warunku 10h (odległość wiatraków od budynków mieszkalnych równa minimum dziesięciokrotności całkowitej wysokości wiatraka), czyli w połowie 2021 r., inwestycje w lądową energetykę wiatrową w Polsce ustaną”, mówi Skarżyński.

PSEW czeka na dedykowany system dla wiatrowych instalacji off-shore

Na odbywającym się niedawno we Wrocławiu Czwartym Kongresie Energetycznym przedstawiciele dużych państwowych koncernów – PGE oraz Orlenu, potwierdzili zamiar budowy morskich farm wiatrowych w naszym kraju. Nie są to jedyni inwestorzy zainteresowani tego rodzaju instalacjami, którzy nadal muszą czekać na uściślenie warunków budowy farm.

Prawo energetyczne do ekspresowej zmiany

Ministerstwo Energii szykuję zmianę prawa energetycznego. Branża dostała… dwa dni na zgłoszenie uwag do projektu. Tymczasem przepisy wprowadzają m.in. obowiązek sprzedaży 100% energii elektrycznej na giełdzie i ograniczają prawa właścicieli nieruchomości na których są słupy energetyczne – wylicza portal WysokieNapiecie.pl.