Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zachować bezpieczeństwo nad Bałtykiem?

Jak zachować bezpieczeństwo nad Bałtykiem?

Pogoda sprzyja wyjazdom nad morze, a Bałtyk w tym roku cieszy się wyjątkową popularnością. Aby wakacje zakończyły się jedynie pozytywnymi wspomnieniami, należy zachować ostrożność, zwłaszcza podczas kąpieli w morzu. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Połowa z nas wyruszy nad Bałtyk

Ponad połowa dorosłych Polaków (54%) w ciągu ostatnich trzech lat wyjechała na wakacje – wynika z danych Instytutu Badań Pollster. W wakacje 2024 roku eksperci prognozują bardzo podobny wynik, oscylujący wokół 52%. Według ich badań, aż 72% z nas spędzi urlop poza miejscem zamieszkania, ale w nadal w granicach kraju, z czego aż 48% wybierze wybrzeże Morza Bałtyckiego.

soze Infografika kwadrat 12

Jak zachować bezpieczeństwo nad morzem?

Woda to piękny, aczkolwiek niebezpieczny żywioł. Planując wakacje nad morzem, należy pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa tak, by z wyczekiwanego urlopu przywieźć wyłącznie pozytywne wspomnienia.

Ostrożnie wchodź do wody

Jeżeli jesteś fanem kąpieli w morzu, pamiętaj o tym, aby zanurzać się w nim stopniowo. Nie wskakuj do wody od razu, gdy twoja skóra jest rozgrzana od kontaktu ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z plażowego prysznica lub po prostu ochlap szyję, klatkę piersiową oraz nogi. 

Bezpośrednie, gwałtowne zanurzenie ciała może narazić cię na skurcz, omdlenie, a nawet wstrząs termiczny.

Dostosuj się do pogody

Poza temperaturą zwróć również uwagę na panujące warunki atmosferyczne. W dobie tak szybko postępujących zmian klimatu pogoda może “płatać figle” – zmieniać się dość często i intensywnie. Pamiętaj, aby nigdy nie pływać w wodzie w czasie burzy i mgły. Uważaj na siebie, gdy wieje silny wiatr, a także po zmroku.

sea 8006539 1280
Fot.: DominikRh/pixabay.com

Co oznaczają kolory flag nad brzegiem?

Czy wiesz, co oznaczają kolory flag nad brzegiem morza? Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich – lepiej zwracaj na nie uwagę, zwłaszcza jeżeli planujesz wejście do wody.

Biała flaga oznacza, że kąpiel w morzu jest dozwolona. Kąpielisko jest strzeżone i nadzoruje je ratownik. Zielona flaga informuje o tym, że kąpiel jest w danej chwili dozwolona jednak niezalecana. Przy niej należy zachować wzmożoną ostrożność – może szybko zmienić się na czerwoną. Wywieszenie zielonej flagi może sygnalizować wysokie, niespokojne fale lub prądy morskie. Podobnie w przypadku flagi żółtej. Wówczas nasza czujność także powinna być wyostrzona. Jej obecność może nas informować chociażby o pływających przy wybrzeżu meduzach. Brak flagi z kolei oznacza, że plaża nie jest strzeżona. Nie zalecamy kąpieli w morzu, gdy nie ma w pobliżu ratownika.

Uwaga, czerwona flaga nad morzem równa się zakazowi kąpieli! Ratownicy wywieszają ją w przypadkach, gdy warunki do pływania są szczególnie niebezpieczne. Między innymi wtedy, gdy:

  • temperatura wody wynosi poniżej 14°C;
  • widoczność jest ograniczona do 50 m;
  • szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
  • fale unoszą się powyżej 70 cm;
  • prąd wody przekracza 1 m/sek;
  • występują prądy wsteczne.

Czym są prądy wsteczne?

Prąd wsteczny to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko i równocześnie główna przyczyna utonięć. To miejsce załamania fal, w którym płyną one nie w przód – w kierunku lądu, lecz do tyłu, w głąb morza. W przypadku porwania człowieka przez tak silny prąd odradza się walkę i płynięcie w kierunku brzegu – w większości przypadków okaże się to bezskuteczne i dodatkowo nas wycieńczy. 

Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, możemy albo poddać się falom, które często “zawracają” albo płynąć równolegle do brzegu (na bok). Ważne, aby zachować spokój i opanowanie, oszczędzać siłę. 

Miejscami, w których często pojawiają się prądy wsteczne, są falochrony. Z tego względu odradza się kąpieli w ich pobliżu. Poniżej przedstawiamy film, który może pomóc w rozpoznaniu tego śmiertelnie niebezpiecznego miejsca.

Poza powyższymi kwestiami zadbaj też o to, aby ochronić się przed upałem. Jakie są sposoby na letni żar z nieba, pisaliśmy tutaj:

Źródła: gov.pl, pirkfis.pl

Fot.: Mariusz Cieszewski/flickr.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.