Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Popularny kierunek wakacji z rekordowo wysoką temperaturą wody

Popularny kierunek wakacji z rekordowo wysoką temperaturą wody

Wzrost poziomu morza, temperatury i zasolenia – to przez ostatnie cztery dekady spotkało Morze Balearskie, popularny kierunek wakacji dla turystów. Poziom wód wokół wysp wzrósł o ponad 18 cm, a średnia temperatura wody wynosi aktualnie blisko 20 stopni Celsjusza. 

Reklama

Jakość wody drastycznie spadła

Raport Morza Balearskiego (Informe Mar Balear, IMB) dostarcza kompleksowych informacji na temat stanu i jakości wód oraz istot morskich w tym regionie. Z dokumentu podsumowującego 2022 rok dowiedzieliśmy się między innymi o drastycznym spadku jakości wody na Balearach – popularnym kierunku wakacji dla wielu europejskich turystów.

Naukowcy przeprowadzili badania za pomocą metodologii CARLIT, opierającej się na mapowaniu przybrzeżnych zbiorowisk bentosowych. Według tego wskaźnika, w latach 2006 i 2009 wszystkie zbiorniki wodne na Balearach miały bardzo dobry lub dobry stan środowiskowy. 

W 2006 roku 94% zbiorników wodnych było bardzo dobrej jakości, a pozostałe 6% złej. Trzy lata później 92% zbiorników wodnych na Balearach miało bardzo dobrą lub dobrą jakość, natomiast w latach 2020 i 2021 odsetek zbiorników wodnych o bardzo dobrej i dobrej jakości wynosił odpowiednio 57% i 31,4% – donosi Marilles Foundation. To oznacza spadek nawet o 60 punktów procentowych.

Fot. Cervusvir pixabay.com
Fot. Cervusvir, pixabay.com

Żółwie morskie giną w plastiku

Baleary to niezwykle urokliwe miejsce, na które składają się cztery wyspy: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Ich piękne plaże, zapierające dech w piersiach wybrzeża, możliwość spotkania delfinów, raf koralowych i żółwi morskich wpływają na wyjątkową popularność tego regionu, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. 

Niestety ingerencja człowieka w naturę dawno wykroczyła poza zwykłe podziwianie jej piękna. W przypadku Balearów, szczególnie cierpią na tym populacje żółwi. 

W ciągu ostatnich pięciu lat na ich wybrzeżach znaleziono łącznie sześć gniazd żółwi morskich (Caretta caretta). Jak informuje Marilles Foundation, w latach 1993–2022 odnaleziono łącznie 1206 wyrzuconych na brzeg żółwi morskich. 609 z nich było martwych, 597 żywych. Od 2015 roku głównym powodem wyrzucania żółwi na brzeg było zaplątanie się ich w plastikowe odpady lub sprzęt wędkarski, dryfujące w morzu. Szacuje się, że łącznie na dnie oceanów może znajdować się aż 11 milionów ton odpadów. Średnio co minutę do wód ma trafiać równowartość zawartości jednej pełnej śmieciarki.

Fot. Lars Bendroth flick.com
Fot. Lars Bendroth flick.com

Wzrasta temperatura i poziom wody

Najnowsze dane raportu Morza Balearskiego zwracają uwagę między innymi na kwestię wzrostu temperatury wody wokół wysp archipelagu.

Jak wyliczyli badacze, średnia temperatura powierzchni wody w tym regionie waha się między 18 a 20 stopniami Celsjusza. Oznacza to ogólny wzrost o 1,6 stopni Celsjusza, mierząc od 1982 roku. 

Podnosi się również poziom wody – według prognoz naukowców do 2100 roku wzrośnie on aż o 55,2-76,5 cm, zalewając część wysp.

Źródła: informemarbalear.org, marilles.org

Fot.: sientes/flickr.com, gettyimagespro/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.