Czy zatrzymanie zmian klimatycznych jest jeszcze możliwe?

– Apele o odejście od węgla w 2030 r. i budowanie gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla po raz pierwszy weszły do głównego nurtu debaty publicznej. Przed nami jeszcze długa droga, zwłaszcza na szczeblu rządowym, ale po raz pierwszy światowe rozmowy klimatyczne zaowocowały poważną publiczną dyskusją na temat przejścia na gospodarkę niskoemisyjną w Polsce – zauważył Aleksander Śniegocki, kierownik projektu Energia i Klimat w fundacji WiseEuropa, cytowany przez portal katowice.wyborcza.pl.

Szybko topniejący lodowiec Jakobshavn przyrasta. Wciąż jednak mamy więcej powodów do troski niż optymizmu

Temat topnienia lodowców i wpływu na przyrodę i życie człowieka zahacza o wiele aspektów. To bolączka środowisk naukowych i instytucji ekologicznych na całym świecie. Dlatego z dużym zaskoczeniem (i nadmiernym entuzjazmem) przyjęto wiadomość, że Jakobshavn, jedna z najszybciej topniejących gór lodu, zaczyna przyrastać.

Drastyczny spadek zbiorów włoskich oliwek

Jak podają rolnicy, tak źle nie było od 25 lat. Poprzez nagłe zmiany pogody, opady deszczu, silny wiatr, czy susze odnotowano 57% spadek na zbiorach oliwek. Prognozy podają, że Włochom wystarczy oliwek jedynie do końca kwietnia. Później będą zmuszeni je importować m.in. z Hiszpanii czy Grecji.

Gdańsk znów gospodarzem szczytu energetycznego

Drugi tydzień kwietnia upłynie w Gdańsku pod znakiem dyskusji o problemach związanych z energetyką w gospodarce i znaczeniem gospodarki w energetyce. Przed nami siódma edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2019, która odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności.

Trump tnie budżet. Najbardziej poszkodowany jest Departament Środowiska

W obliczu ogólnokrajowego kryzysu zanieczyszczenia wody pitnej, zepsutej siatki bezpieczeństwa chemicznego, niszczycielskich huraganów i pożarów, racjonalny i zaniepokojony prezydent będzie szukał więcej środków na ochronę zdrowia Amerykanów, utrzymywał nasze środowisko w czystości i zwalczał zagrożenie katastroficzne zmiany klimatyczne – powiedział Ken Cook komentując budżet.

Czy Nagroda Nobla w dziedzinie zmian klimatycznych uratuje planetę?

Do Fundacji Noblowskiej wpłynęła w tym roku petycja o rozważenie nowej Nagrody Nobla w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi. Złożyli ją Hélène i Raoul Costa, francuzi mieszkający obecnie w Seattle, którzy od wielu lat podejmują wraz ze swoimi dziećmi działania mające na celu ograniczenie emisji CO2. Ich zdaniem w świecie, w którym temperatury są już o 1 stopień Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a skutki zmieniającego się klimatu są widoczne na całym świecie, decydujące działania przeciwko zmianom klimatu będą najwyższym osiągnięciem tego stulecia.