Zmiany klimatyczne wywołały ekstremalne migracje ludności

Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych, gromadzące dane z rządów, agencji humanitarnych ONZ oraz z doniesień medialnych, od 2003 roku systematycznie publikuje zebrane informacje. W najnowszym raporcie stwierdziło, że – w porównaniu do poprzednich lat – powodzie, osuwiska, cyklony i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, w pierwszej połowie tego roku wysiedliły rekordową ilość osób.

Co niszczy koralowce na Wyspach Dziewiczych?

Koralowce już wkrótce mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Dużą winę ponosi za to człowiek, którego działania prowadzą do zanieczyszczania i ocieplenia wód. Jak się jednak okazuje, to nie jest jedyny problem. Tajemnicza choroba niszczy karaibskie rafy.

Warszawa klimatyczną Tbilisi

Naukowy raport ONZ ostrzega przed katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu, które nastąpią szybciej niż prognozowano. Do tej pory przedział między 1,5º C a 2º C był uznawany za bezpieczny dla ludzkości, jednak przy podwyższeniu się temperatury, część gatunków nie będzie w stanie przystosować się do nowej rzeczywistości i warunków atmosferycznych. Naukowcy ze Szwajcarii szacują, że w 77% miast na świecie drastycznie zmienią się warunki klimatyczne.

Czy uda się powstrzymać lub zmniejszyć zmiany klimatyczne? Fortum chce się włączyć do walki

Od połowy XIX wieku nastąpił wzrost temperatury o 1°C w skali globalnej. Rozwinęła się wtedy industrializacja przemysłu. W latach 2014–2016 zatrzymano wzrost emisji CO2 i wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu. Niestety m.in. duży popyt na gaz i ropę, a także wzrost konsumpcyjny w Chinach i Indiach „popchnęły” niekorzystne zmiany do przodu. W roku 2017 globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosły o ok. 1,7%, w 2018 zanotowano kolejny wzrost, tym razem o ponad 2%. Do niechlubnych emiterów dwutlenku węgla należy także Polska. 326,6 mln emisji ton CO2 równy 0,9% światowej emisji uplasował nasz kraj na 21 miejscu (2017 rok).