Co niszczy koralowce na Wyspach Dziewiczych?

Koralowce już wkrótce mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Dużą winę ponosi za to człowiek, którego działania prowadzą do zanieczyszczania i ocieplenia wód. Jak się jednak okazuje, to nie jest jedyny problem. Tajemnicza choroba niszczy karaibskie rafy.

Warszawa klimatyczną Tbilisi

Naukowy raport ONZ ostrzega przed katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu, które nastąpią szybciej niż prognozowano. Do tej pory przedział między 1,5º C a 2º C był uznawany za bezpieczny dla ludzkości, jednak przy podwyższeniu się temperatury, część gatunków nie będzie w stanie przystosować się do nowej rzeczywistości i warunków atmosferycznych. Naukowcy ze Szwajcarii szacują, że w 77% miast na świecie drastycznie zmienią się warunki klimatyczne.

Czy uda się powstrzymać lub zmniejszyć zmiany klimatyczne? Fortum chce się włączyć do walki

Od połowy XIX wieku nastąpił wzrost temperatury o 1°C w skali globalnej. Rozwinęła się wtedy industrializacja przemysłu. W latach 2014–2016 zatrzymano wzrost emisji CO2 i wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu. Niestety m.in. duży popyt na gaz i ropę, a także wzrost konsumpcyjny w Chinach i Indiach „popchnęły” niekorzystne zmiany do przodu. W roku 2017 globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosły o ok. 1,7%, w 2018 zanotowano kolejny wzrost, tym razem o ponad 2%. Do niechlubnych emiterów dwutlenku węgla należy także Polska. 326,6 mln emisji ton CO2 równy 0,9% światowej emisji uplasował nasz kraj na 21 miejscu (2017 rok).

W ciągu jednej doby Grenlandia straciła połowę swojego lodu

W ostatnich dniach nie tylko Polska borykała się z upałami. Rekordowo wysokie temperatury, które pojawiły się nad Grenlandią w połowie czerwca sprawiły, że w ciągu zaledwie jednego dnia stopiła się niemal połowa lodu na powierzchni jej pokrywy lodowej. Temperatura wzrosła do 17 stopni Celsjusza, co stanowiło o 4,5 stopnia Celsjusza więcej względem średniej przypadającej na ten miesiąc. To jednak wystarczyło, by w ciągu doby roztopieniu uległo 2,5 miliarda ton lodu.

Bałtyk powoli umiera

Morze Bałtyckie jest modelowym przykładem destrukcyjnego wpływu człowieka na środowisko. Płytki, otoczony lądami Bałtyk zmaga się nie tylko ze zmianami klimatycznymi, ale i z zanieczyszczeniami rolniczymi, z kanalizacji deszczowej, z drenowanych torowisk, czy oczyszczonych ścieków, a następnie przekształca się w morze martwe.

Codzienny raport smogowy – 8.06.

W sobotni poranek jakość powietrza w Polsce umiarkowana. Niestety, na czujnikach w centralnej części naszego kraju – Poznaniu, Łodzi i Warszawie, widoczne lekkie przekroczenia norm. Do południa powinno się poprawić. Zapowiada się gorący dzień. Na wschodzie uwaga na burze z gradem. Tymczasem według najnowszego raportu dotyczącego zmian klimatycznych, za który odpowiedzialne jest Narodowe Centrum Odnowy Klimatu w Australii, pozostało nam jedynie 30 lat normalnego funkcjonowania na Ziemi. Co potem? Czekają nas susze, wymieranie lasów deszczowych i stopniowo coraz mniejszy dostęp do wody pitnej.