Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyspie Bonaire grozi częściowe zatonięcie. Holenderski rząd pozwany przez Greenpeace i grupę mieszkańców

Wyspie Bonaire grozi częściowe zatonięcie. Holenderski rząd pozwany przez Greenpeace i grupę mieszkańców

Naukowcy wykazali, że już do 2050 roku postępujące podnoszenie się poziomu morza spowoduje trwałe zalanie części nisko położonych na wyspie rezerwatów przyrody oraz wyspy Klein Bonaire. Obywatele żądają od holenderskiego rządu zdecydowanej reakcji.

Reklama

Kryzys klimatyczny zagraża Bonaire

Bonaire to należąca do Holandii wyspa leżąca na Morzu Karaibskim w pobliżu Wenezueli oraz wysp Aruba i Curacao. Razem z nimi tworzy tzw. wyspy ABC. Wyspę zamieszkuje ponad 20 tysięcy obywateli, a jej powierzchnia jest tylko o 5 km2 mniejsza od powierzchni miasta Łodzi – wynosi ponad 288 km2. Niestety, jak donoszą eksperci, jej terytorium może w najbliższym czasie znacznie się zmniejszyć.

Naukowcy z Vrije Universiteit w Amsterdamie przeprowadzili badania, z których wynika, że już do 2050 roku podniesienie się poziomu morza spowoduje trwałe zalanie części nisko położonych rezerwatów przyrody Sañas i Lac Bay, a także niewielkiej, karaibskiej wyspy Klein Bonaire. Do roku 2150 obszar zalanych powierzchni jeszcze bardziej się zwiększy, zagrażając terenom zabudowanym na Bonaire, takim jak Belnem oraz obszarom w Kralendijk (stolicy). 

Oczekiwana reakcja holenderskiego rządu

Rząd Holandii podejmuje pewne kroki w walce z kryzysem klimatycznym, ale te, zdaniem części mieszkańców wyspy, a także holenderskiego oddziału Greenpeace, są niewystarczające. Mieszkańcy Bonaire wraz z Greenpeace domagają się uczciwej polityki klimatycznej i zdecydowanych, konkretnych działań holenderskiego rządu w celu ratowania wyspy. 

– Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Ameland, Bonaire czy w Valkenburgu, każdy chce, aby rząd chronił nas przed konsekwencjami kryzysu klimatycznego. Teraz i w przyszłości. Jednak Haga robi zbyt mało, aby nas chronić, a rząd nie ma nawet planu dla mieszkańców Bonaire. To jest sprzeczne z prawami człowieka – czytamy w oświadczeniu Greenpeace. 

Brak strategii dla przetrwania wyspy i jej mieszkańców w obliczu zmian klimatycznych aktywiści nazywają brakiem odpowiedzialności i zapowiadają walkę o ich prawa. W drugim tygodniu stycznia tego roku, Greenpeace pozwało holenderski rząd za brak przygotowania planu klimatycznego dla Bonaire. Do pozwu przyłączyło się przynajmniej 8 mieszkańców karaibskiej wyspy. Sprawę rozstrzygnie sąd w Hadze.

Źródła: rp.pl, greenpeace.org/nl/, vu.nl

Fot.: pixabay.com/falco

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.