Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dżakarta wkrótce może zniknąć pod wodą. Gdzie powstanie nowa stolica Indonezji? Ekolodzy mają poważne obawy

Dżakarta wkrótce może zniknąć pod wodą. Gdzie powstanie nowa stolica Indonezji? Ekolodzy mają poważne obawy

W 2019 roku Indonezyjski rząd ogłosił przeniesienie stolicy na wyspę Borneo. Przyczyną jest duże narażenie miasta na katastrofy żywiołowe, m. in. powodzie, z którymi Dżakarta toczy walkę od lat. Projekt nowej stolicy wygląda obiecująco, ale ekolodzy obawiają się o borneańską przyrodę i rdzennych mieszkańców. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Najszybciej tonące miasto na świecie 

Stolica Indonezji od lat toczy walkę z żywiołem. Powodzie, które dotknęły miasto w grudniu ubiegłego roku, całkiem zatopiły miasto. Każdego roku poziom wód podnosi się tam nawet o 25 cm. Już teraz około 40% Dżakarty znajduje się pod wodą. Według estymacji niektórych badaczy, do 2050 roku miasto może być całkiem zalane.

Dżakarta tonie nie tylko pod wodą, ale również w zanieczyszczeniach. W 2019 roku stężeniu pyłów PM2,5 wyniosło 49,4 μg/m³, a stan powietrza ciągle się pogarsza. W 2021 zła jakość powietrza wywołała aż 570 zgonów (dane IQAir). 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Nie tylko Dżakarta tonie pod wodą

Dżakarta to nie wyjątek. W trakcie zeszłorocznej konferencji ONZ COP26, o interwencję w sprawie zalewania miast apelował minister spraw zagranicznych Tuvalu, Simon Kofe. Jego przemówienie przeszło do historii, ponieważ mężczyzna wygłosił je, stojąc po kolana w wodzie. 

Gdzie powstanie nowa stolica Indonezji?

Zalanie nie zagraża wyłącznie Dżakarcie. Narażona na wzrastający poziom wód jest cała wyspa Jawa, na której mieszka 60% Indonezyjczyków. Jak władze planują zadbać o swoich mieszkańców? Nie wiadomo. Według planów z 2019 roku, kiedy prezydent Indonezji ogłosił budowę nowej stolicy, miasto miało zająć teren trzykrotnie większy od Dżakarty (około 180 000 hektarów). W pierwszej kolejności przeniesiona zostanie administracja rządowa. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Nowa stolica ma być zlokalizowana na wyspie Borneo. Koszt postawienia miasta ma zmieścić się w przedziale 32.4- 23.8 miliardów dolarów, a budowa przewidziana jest na dwie dekady. Miasto ma nosić nazwę Nusantara, co w języku jawajskim “archipelag”.

Ośrodkiem biznesu i handlu nadal pozostać ma tonąca Dżakarta.   

Wybór budzi obawy ekologów 

Nowa lokalizacja budzi obawy ekologów. Budowa miasta na wyspie Borneo, na której mieszkają zagrożone gatunki zwierząt, wiąże się z konieczną wycinką lasów deszczowych i degradacją tamtejszego środowiska przyrodniczego. 

To spowoduje masową migrację, a jeżeli ludzie będą się przenosić, nieunikniona będzie potrzeba budowy mieszkań i pozyskiwania drewna do budowy. Jest możliwe, że wycinka się zwiększymówił w 2019 roku Irwan Gunawan z WWF. 

Niektórzy przewidują, że przeniesienie stolicy zwiększy ekspansje plantacji palm olejowych, które już teraz odpowiadają za ogromną dewastację lasów oraz tony emisji dwutlenku węgla. 

Lęki podzielają także autochtoni – Dajakowie. Urbanizacja wyspy Borneo zagraża zarówno środowisku, w którym żyją, ale także ich kulturze. 

Dajakowie to ludzie zależni od lasu. Ich działania pomagają utrzymać leśny ekosystem. Ich prawa powinny być chronione. Nie chcemy, aby dotknęło ich to, co rdzennych mieszkańców Dżakarty, którzy zostali odsunięci na margines – dodaje Irwan Gunawan. 

Jak ma wyglądać nowa stolica?

Wizualizację przedstawił na swoim Twitterze prezydent Indonezji – Joko Widodo. Projekt został zatwierdzony przez administrację. 

Źródła: BBC, The Washington Post, IQAirt Fot.: The Washington Post, BBC

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.