Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Azja Południowa: 40 milionów migrantów klimatycznych do 2030 roku

Azja Południowa: 40 milionów migrantów klimatycznych do 2030 roku

Podnoszenie się poziomu morza, niedobór wody, zmniejszenie plonów, utrata ekosystemów i susze to katastrofy, których doświadczają mieszkańcy Bangladeszu, Indii, Sri Lanki, Nepalu czy Pakistanu. Wielu z nich z tego powodu jest przesiedlanych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Raport w Międzynarodowym Dniu Migranta

Wszystko, co dzieje się w Azji Południowej to skutki globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Wcześniej mówiło się o liczbie 40 milionów migrantów klimatycznych do 2050 roku. Jednak raport organizacji non-profit ActionAid International and Climate Action Network South Asia (CANSA) skorygował w górę prognozy zawarte w badaniu Banku Światowego z 2018 roku. Obecnie mówi się o 40 milionach migrantów do… 2030 roku. Według danych Costs of Climate Inaction: Displacement and Distress Migration do 2050 roku już ponad 62,9 miliona ludzi w krajach Azji Południowej może zostać zmuszonych do migracji ze swoich domów z powodu katastrof klimatycznych. To więcej niż np. cała populacja Włoch. Raport został opublikowany 18 grudnia, obchodzony przez ONZ jako Międzynarodowy Dzień Migranta.

foto
Foto: Supratim Bhattacharjee/ZUMA Wire/Alamy Live News

Skutki globalnego ocieplenia

Migracja związana jest ze skutkami klimatycznymi, z jakimi borykają się mieszkańcy Azji Południowej – podnoszenie się poziomu morza, niedobór wody, zmniejszenie plonów, utrata ekosystemów i susze. Liczba migrantów może wzrosnąć, jeśli kraje te nie podejmą działań wynikających ze zobowiązań zawartych w porozumieniu paryskim. W ramach porozumienia przedstawiciele 195 krajów zobowiązali się przede wszystkim do szybkiej redukcji emisji oraz regulacji globalnego ocieplenia i utrzymywania go na poziomie 1,5°C. Z najnowszego badania wynika, że liczbę migrantów można znacznie obniżyć do 22,5 mln do 2030 roku i 34,4 mln do 2050 roku, jeśli kraje osiągną cele ograniczenia wzrostu temperatury.

Wsparcie dla krajów rozwijających się

W 2019 roku Azja Południowa odnotowała 9,5 miliona nowych przesiedleń z powodu katastrof. To najwięcej od 2012 roku. Jednymi z najbardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych były powodzie wywołane przez monsun w Indiach i Bangladeszu oraz cyklony Fani i Bulbul.

– Ponieważ zawodzą lokalne mechanizmy radzenia sobie, ludzie są zmuszeni do migracji, aby przeżyć i zarabiać na życie w inny sposób, aby wyżywić swoje rodziny – czytamy w raporcie organizacji ActionAid International

Zmiany klimatyczne w coraz większym stopniu zmuszają ludzi do opuszczania swoich domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa i nowych środków dla swoich rodzin – powiedział Harjeet Singh, globalny lider ds. Klimatu w ActionAid.

Autorzy raportu zalecają krajom rozwiniętym wsparcie tych rozwijających się w przystosowaniu się do zmian klimatu i odbudowie po katastrofach klimatycznych.

Źródło: www.eco-business.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.