Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wzbogacanie uranu przez Iran. Nuklearne zagrożenie?

nuclear

Wzbogacanie uranu przez Iran. Nuklearne zagrożenie?

4 stycznia media ogłosiły, że w irańskich obiektach nuklearnych rozpoczął się proces wzbogacania uranu do poziomu 20%. Czym grozi ten proceder i co oznacza złamanie paktu jądrowego, który Iran podpisał z Chinami i Rosją?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Naruszenie porozumienia nuklearnego 

Jak podaje Reuters, to już kolejny krok Iranu, naruszający porozumienie nuklearne z 2015 roku. Pakt pozwalał na kontrolę irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Uran znajduje się we wnętrzu skał w zakładzie Fordo. Wioska Fordo to miejsce z największym odsetkiem bojowników zabitych podczas irańsko-irackiej wojny (od września 1980 do sierpnia 1988 roku). W kraju znajdują się dwa ośrodki wzbogacania uranu –  Fordo i Natanz. Istnienie zakładu w Fordo, ujawniono w 2009 roku.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej została poinformowana o wzbogacaniu uranu 1 stycznia. W zakładach wzbogacania paliwa jądrowego Fordo trwa proces, który polega na wprowadzaniu uranu do sześciu wirówek gazowych.

REVfYPAuKhJdESaG70TbN7r h wFRoBLaSHiK49Zdk2EgYliYJTUTJNxe
źródło: tvn24

Uran jest pierwiastkiem (metalem) o dużej gęstości. Ma także największą liczbę atomową spośród wszystkich pierwiastków, występujących naturalnie na Ziemi. Izotop uranu stosowany jest w bombach jądrowych oraz reaktorach jądrowych, które mają zastosowanie w elektrowniach jądrowych, a także w napędzie okrętów podwodnych.

Konflikt i walka o zasoby Ziemi

Iran pomimo zawartego paktu o likwidacji swojego wojskowego programu atomowego, kontynuuje proces wzbogacania uranu ku niezadowoleniu Amerykanów i innych zaniepokojonych państw. Jak podaje rzecznik Departamentu Stanu USA, to próba nuklearnego, ale oby nieudanego szantażu.

W listopadzie 2020 roku uchwalono w Iranie nową ustawę, która pozwoliła na wznowienie procesu wzbogacania uranu. Była to odpowiedź na zabójstwo jednego z czołowych irańskich naukowców w dziedzinie badań jądrowych Mohsena Fahrizadeha. Ponadto irański rząd żądał zniesienia sankcji, jakie nałożył na kraj prezydent USA Donald Trump.

O zasoby, które skrywa Ziemia, toczą się zacięte walki, a spory o surowce to jedne z najczęstszych przyczyn konfliktów między krajami. Ropa, woda, czy kamienie szlachetne już wiele razy doprowadziły do znaczących podziałów i przelewu krwi. Wzbogacanie uranu to według wielu rządów świata, krok do produkcji i stworzenia broni jądrowej.

źródło: tvn24

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.