Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak utylizować panele fotowoltaiczne i ile to kosztuje?

Jak utylizować panele fotowoltaiczne i ile to kosztuje?

Jak utylizować panele fotowoltaiczne i ile to kosztuje?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W jaki sposób można utylizować panele fotowoltaiczne?

Krytycy fotowoltaiki często przytaczają argument, że najczęściej stosowaną metodą utylizacji paneli jest ich spalanie, podczas którego do środowiska mogą przedostać się toksyczne substancje. Podobnie jak w przypadku pozbywania się zniszczonych opon – nie jest to jednak rekomendowane działanie. Istnieją bowiem ekologiczne sposoby utylizacji paneli, które eliminują ten problem. Jakie?

Zużyte moduły najlepiej przekazać odpowiedniej firmie, zajmującej się ich recyklingiem. Są to wyspecjalizowane jednostki, które z modułów PV odzyskują szkło, aluminium, miedź i tworzywo sztuczne. Nowoczesna technologia sprawia, że 80-90% ogniw fotowoltaicznych nadaje się do ponownego użytku. Surowce wtórne sprawdzą się też w różnych branżach. To kolejny powód, dlaczego instalację fotowoltaiczną można uznać za ekologiczne źródło energii.

Na czym polega utylizacja paneli?

Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20 – 30 lat, już w najbliższych latach w samej Polsce na wysypisko może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji PV. Jednak moduły fotowoltaiczne, jak inne elektrośmieci, zawierają cenne pierwiastki, m.in. srebro, miedź, aluminium, szkło czy krzem. Właśnie ten ostatni jest głównym surowcem służącym do produkcji ogniw, jednocześnie niebywale trudnym i energochłonnym w uzyskaniu. 

– Recykling krzemowych ogniw fotowoltaicznych polega na demontażu ramy od reszty modułu. Dzięki temu oddziela się części szklane i aluminiowe, które można następnie przetopić. Następnie usuwane są kable i skrzynkę przyłączeniową, po czym precyzyjnie tną i zgniatają materiał. Pozostałe komponenty poddawane są obróbce termicznej, podczas której tworzywo sztuczne jest odparowywane. Ogniwa fotowoltaiczne nadają się do dalszej obróbki, z czego 80% można ponownie wykorzystać – tłumaczy Szymon Osłowski z KOBO Energy.

Pozostałe 20% przetapia się do tzw. wafli, które przydają się do produkcji nowych paneli. Z jakimi kosztami wiąże się utylizacja paneli PV?

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych

Nie ma tutaj gotowych odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu odbioru, czy wielkości. Natomiast średnia cena utylizacji paneli fotowoltaicznych wynosi 1,5 zł/kg, a jeśli ktoś ma ją od nas odebrać, owinniśmy jeszcze doliczyć koszty transportu – około 2,5 zł/km. Instalacja o mocy 4 KW na domu jednorodzinnym składa się z 12 modułów, z których każdy waży 19 kg. To oznacza, że w tym przypadku utylizacja fotowoltaiki kosztuje około 340 zł.

Jest to jednak szacunkowy koszt, który zależy m.in. od tworzywa, z jakiego wykonano panele, czy też ilości modułów. Mimo popularności panelu fotowoltaicznych wiele osób wciąż błędnie uważa, że paneli nie można będzie poddać recyklingowi. Co więcej, naukowcy nieustannie opracowują nowe metody utylizacji, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ odpadów na środowisko.

Zespół naukowców Politechniki Gdańskiej pod opieką prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej już w 2014 roku opatentował sposób na recykling paneli fotowoltaicznych. Proces polega na odzyskaniu czystego krzemu, który jest kluczowym pierwiastkiem dla całej elektroniki. Aktualnie prace badawcze są prowadzone w kierunku wdrożenia metody na skalę przemysłową. 

źródło: KOBO Energy, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.